Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Cerere date caracter personal pe net
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Cerere date caracter personal pe net

Salut, joc un joc pe browser online, astazi suportul (angajatul firmei de jocuri) mi-a cerut o copie de pe un act de indentitate, sa vada daca eu sunt propietarul contului respectiv, asa a spus el, la crearea contului nu mi s-a cerut date cu caracter personal, doar adresa de e-mail, am cautat in termeni contractuali nu sau modificat, am creat un cont nou nu mi s-a cerut date cu caracter personal, am intrebat pe colegi din joc, lor nu li sau cerut. sunt minor ce sa fac?
Contul/jocul este gratuit sau cu plata ?
Refuza furnizarea copiei pentru ca nu au baza legala sa ceara asa ceva.
BX a scris:

Contul/jocul este gratuit sau cu plata ?
Refuza furnizarea copiei pentru ca nu au baza legala sa ceara asa ceva.

Jocul este gratuit
De unde stiti ca v-a contactat chiar suportul si nu e o pacaleala? Si care e sanctiunea daca nu le dati datele?

Daca chiar ei sunt, au voie sa va ceara niste date exacte de buletin (desi nu neaparat copia acestuia) daca ati castigat un premiu si trebuie sa vi-l trimita. In acest caz va trebui sa va prezentati cu buletinul la ridicarea premiilor de la posta / banca / curier.
eumarian a scris:

De unde stiti ca v-a contactat chiar suportul si nu e o pacaleala? Si care e sanctiunea daca nu le dati datele?

Daca chiar ei sunt, au voie sa va ceara niste date exacte de buletin (desi nu neaparat copia acestuia) daca ati castigat un premiu si trebuie sa vi-l trimita. In acest caz va trebui sa va prezentati cu buletinul la ridicarea premiilor de la posta / banca / curier.

Nu este o pacaleala, este chiar suportul respectiv, este putin bizar faptul sa-ti ceara sa te indentifici sa vada daca tu esti propietarul acelui cont, dat find faptul ca la inregistrare nu s-a cerut date cu caracter personal, nu s-a castigat nici-un premium si find un minor sa-i dau datele unui necunoscut.
Nu e doar bizar, nici n-ar sens. Daca esti logat in cont, esti acel utilizator, cum altfel? Eu va recomand sa-i refuzati, punandu-le in vedere ca nu exista un suport in Termenii si conditiile lor de a cere actele de identitate ale membrilor.

Conform Legii 677/2001 privind datele cu caracter personal, in cazul in care ei ar colecta asemenea date, ar trebui sa fie inregistrati la Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal si sa va confere niste drepturi de acces/opozitie/indepartare a respectivelor date odata intrate in sistemul lor. [ link extern ] /

Daca sunt in alta tara, se aplica legislatia de acolo.