avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Dreptul,calculatorul meu si internetul
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Dreptul,calculatorul meu si internetul

Am deschis cont pe Facebook , dupa cateva zile mi-au slicitat sa confirm contul cu codul trimis de Facebook pe nr de telefon al meu am confirmat ,a doua zi iarasi , a treia zi din nou , de fiecare data am confirmat , dupa un timp imi blocheaza contul si-mi cere sa indentific persoane din poze , cu nume personale , am mai vorbit cu alti prieteni si miau spus ca lor le-a solicitat copie dupa actul de indentitate ( CI ) sau ( BI ) . Eu nu cred ca este legal ca o retea de socializare sa solicite sa indentifici persoane dupa nume ( ca pe infractori ) sau sa ti ceara copie dupa actul de indentitate si sa o trimiti pe o retea de socializare ca Facebook . A indentifica o persoana dupa poza eu cred ca e violare a vieti private art.226 ali.2 . Solicit ajutor pentru a sti ce mesaj sa le trimit la cei de la Facebook . Eu interpretez actul lor ca abvuziv , sau au nevoie de date personale de indentitate si pe urma sa fie folosite in alt scop ; Frauda electorala si de ce nu chiar deschidere de conturi in banci , atata timp cat solicita copie dupa actul de indentitate
X-(
Cel mai recent răspuns: BX , utilizator 15:13, 19 Martie 2015
alexandruteutisan a scris:

Am deschis cont pe Facebook , dupa cateva zile mi-au slicitat sa confirm contul cu codul trimis de Facebook pe nr de telefon al meu am confirmat ,a doua zi iarasi , a treia zi din nou , de fiecare data am confirmat , dupa un timp imi blocheaza contul si-mi cere sa indentific persoane din poze , cu nume personale , am mai vorbit cu alti prieteni si miau spus ca lor le-a solicitat copie dupa actul de indentitate ( CI ) sau ( BI ) . Eu nu cred ca este legal ca o retea de socializare sa solicite sa indentifici persoane dupa nume ( ca pe infractori ) sau sa ti ceara copie dupa actul de indentitate si sa o trimiti pe o retea de socializare ca Facebook . A indentifica o persoana dupa poza eu cred ca e violare a vieti private art.226 ali.2 . Solicit ajutor pentru a sti ce mesaj sa le trimit la cei de la Facebook . Eu interpretez actul lor ca abvuziv , sau au nevoie de date personale de indentitate si pe urma sa fie folosite in alt scop ; Frauda electorala si de ce nu chiar deschidere de conturi in banci , atata timp cat solicita copie dupa actul de indentitate
X-(
Azi a trimis email sa le timit copie dupa acul de indentitate cu poza si date personale pentru a face verificare a indentitati , asta ma duce la gandul ca au acces la daza de date personale ale individului , nu inteleg cum pot verifica datele ca ci in momentul in care soliciti deschidere de cont pe Facebook nu ti se solicita nici un act de indentitate , in regulamentul lor spun foarte clar ca daca cineva va solicita date ei le vor pune la dispozitie .

Nu va obliga nimeni sa va donati datatele personale sub forma completa lor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nelamurire deblocare cont facebook, solicitare date personale alexandruteutisan alexandruteutisan Cu cateva zile in urma cei de la Facebook Romania au blocat contul .Ieri lam deblocat , dar azi lau blocat iar si-mi cer sa ma indentific cu act de ... (vezi toată discuția)
Poze de pe facebook Mt2005 Mt2005 Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. O persoana a luat de pe contul meu de facebook o poza cu fiul meu si a trimis-o la toata scoala, cu motivul de a ... (vezi toată discuția)
Bună ziua . daca am folosit un cont de facebook cu pozele altei ... Anonim00002 Anonim00002 Bună ziua . Daca am folosit un cont de Facebook cu pozele altei persoane și am vorbit cu câteva persoane prin mesaje dar nu am jignit nu am amenințat nu ... (vezi toată discuția)