Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Contestatie amenda (sotia ia amenda fiindca a fost ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Contestatie amenda (sotia ia amenda fiindca a fost batuta de sot)

Buna ziua.As dori sa aflu cum de se poate sa iau amenda dupa ce am fost agresata de sot ,(am si certificat medico-legal pe 30-35zile),din timp ce eu am sunat la 112 si am cerut ajutorul politiei?
Pe ce baza mi se da mie amenda si cum ar trebui sa procedez cat mai simpu?
Contestatia este singurul lucru care pot sa-l fac sau mai este si alta cale.Va rog sa ma ajutati...este nedrept ceea ce se intampla.Multumesc.
NU mi-ati spus ce scrie in PV

care este data intocmirii ???

care este fapta incriminata ???

ACUM facem filozofie

ori ce discutie trebuie sa aiba la baza documente scrise:

inscrisuri si reglementari legale

impotriva inscriurilor se aduc reglemetarile legale

sactiune cu amenda s-a administrat in baza faptelor constatate : incalarea L nr., art, nr aliniat lit
si apoi atacam
- temeiul
- incadrarea
etc.

trebuie sa lupti pt dreptul tau

amenda pote fi platita daca ajunge la scadenta si instata dispune returnarea banilor

daca instata dispune returnarea banilor si s-a putut demonstra netemeinicia acuzatiei se pote porni apoi un proces pentru daune, sau chiar pentru abuz in serviciu vorbiti cu un avocat