Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... prima casa-comision de gestiune datorat FNGCIMM
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

prima casa-comision de gestiune datorat FNGCIMM

Am cumpărat un imobil prin programul prima casă.Conform HG 717/2009 Anexa 2, art. 2, lit. b, alin. 2, finanțatorul are obligația de a plăti comisionul de gestiune datorat FNGCIMM de 0,37 % pe an calculat la soldul finanțării.
La încheierea contractului cu banca, aceasta a prevăzut acest comision ca fiind obligația mea de plată, condiționându-mi acordarea creditului de plată acestui comision.
Deoarece contractul este semnat și se află în derulare, cum trebuie să procedez pentru a obliga banca finanțatoare să renunțe la a mă obliga să plătesc acest comision.
Vă mulțumesc.
Asta e articolul cu pricina.

Art. 2. — Criteriile de eligibilitate pentru finantatori sunt urmatoarele:
b) costul total al finantarilor acordate in cadrul programului se compune din:
— rata dobanzii EURIBOR la 3 luni plus o marja de maximum 4,00 % pe an pentru creditele in euro si ROBOR la 3 luni plus o marja de maximum 2,50 % pe an pentru creditele in lei; marja include si nivelul total al comisioanelor percepute de catre finantator;
— comisionul de gestiune datorat FNGCIMM de 0,37% pe an, calculat la soldul finantarii;

De aici nu reiese ca acest comision datorat FNGCIMM ar trebui suportat de finantator.

In schimb in anexa 1 avem

Capitolul IV - Acordarea si monitorizarea garantiei

Art. 11
[....]
(3) Contractul de garantare va cuprinde, fara a se limita la acestea, urmatoarele:
a) identitatea partilor;
b) obiectul si durata contractului;
c) valoarea maxima a garantiei acordate in euro si exprimata in moneda nationala sau acordate in moneda nationala;
d) valoarea, modalitatea de calcul si termenele de plata ale comisionului de gestiune datorat de finantator;

Totusi avand in vedere intentia legiuitorului din primul art citat. Costul total al finantarii(finantare acordata bebeficiarului) include si acest comision de gestiune. Faptul ca e pus alaturi de marja, dobanda si celelalte comisioane induce faptul ca de fapt legiuitorul(desi n-a specificat expliciti) a pus aces comision in carca beneficiarului.

Singura modalitate de a rezolva aceasta disputa ar fi o actiune in justitie. Tineti-ne la curent daca aveti de gand asa ceva. Chiar si in privinta concluziile trase in urma unei simple consultari cu un avocat.
grandanat, utilizator