avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1484 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cor

va rog , pot asimila ocupatii in cadrul aceleiasi grupe minore?
mai precis un absolvent de liceu industrial profil mecanic poate ocupa functia de maistru prelucrari mecanice?
va rog mult
astept raspuns
mutumiri
Cel mai recent răspuns: moise paula , utilizator 10:10, 10 Aprilie 2008
moise paula a scris:

va rog , pot asimila ocupatii in cadrul aceleiasi grupe minore?
mai precis un absolvent de liceu industrial profil mecanic poate ocupa functia de maistru prelucrari mecanice?
va rog mult
astept raspuns
mutumiri


In principiu se poate dar
Inainte sa faceti o astfel de incadrare trebuie sa va ginditi la raspunderea pe care o implica activitatea de maistru , la faptul ca are de lucrat in permanenta cu oamenii din subordine,poate ar fi bine sa l inacdrati intr o functie mai putin pretentioasa, sa vedeti daca si cum se descurca si sa l promovati ulterior
multumesc pt raspuns.
salariatul are o vechime de 30 de ani in societate si cred ca poate indeplini atributiile maistrului si totuşi, pot asimila ocupatii in cadrul aceleiasi grupe minore?
Pentru maistru ar trebui sa aiba absolvita o scoala de maistri ...... prin urmare, el trebuie sa se incadreze in categoria personalului de specialitate încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este şcoala de maiştri.

Nu cred ca este posibila angajarea lui pe functia de maistru.
moise paula a scris:

multumesc pt raspuns.
salariatul are o vechime de 30 de ani in societate si cred ca poate indeplini atributiile maistrului si totuşi, pot asimila ocupatii in cadrul aceleiasi grupe minore?



Dar cu ce i asimilezi ocupatia ? Daca acum are o incadrare, sa zicem timplar, ii faci un act aditional la contract munca pe baza unei comunicari in care specifici ca de la data de ... este incadrat ca maistru, treci codul cor aferent si inregistrezi modificarea in cartea de munca ...

Stiu ca de obicei se cere scoala de maistri, dar am mai vazut situatii, in care datorita experientei acumulate in practica au fost promovari fara aceasta scoala, fara sa aiba nimeni ceva de obiectat. La urma urmei e politica de personal a firmei...
avand liceul industrial, consider ca ar putea fi incadrat pe functia de tehnician prelucrari mecanice 311520 / asimilat cu 311513 - maistru prelucrari mecanice
Gruoa 3 tehnicieni, maistri si asimilati : sunt absolventi ai invatamantului liceal, postliceal si de maistri ....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calificare si incadrare pe post george_x george_x cineva a pus o intrebare asemanatoare, dar raspunsul n-a fost foarte clar. 1) sa spunem ca eu vreau sa angajez pe cineva pe un post diferit de calificarea ... (vezi toată discuția)
Tehnician control calitate : studii !?!? vio_r vio_r Buna seara ! Daca se pot va rog a ma ajuta cu un raspuns in cea ce priveste nivelul studiilor pentru postul de tehnician control calitate. Va multumesc ... (vezi toată discuția)
Salarii maricaalina maricaalina care este salariu de debutant al unui grefier cu studii superioare juridice? (vezi toată discuția)