avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... calificare si incadrare pe post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

calificare si incadrare pe post

cineva a pus o intrebare asemanatoare, dar raspunsul n-a fost foarte clar.

1) sa spunem ca eu vreau sa angajez pe cineva pe un post diferit de calificarea sa, dar din aceeasi grupa din COR. de exemplu un inginer transporturi pe post de inginer mecanic, si vreau sa trec in contractul individual de munca functia: inginer mecanic, desi calificarea lui conform actelor este aceea de inginer transporturi. am voie d.p.d.v. legal, daca mie imi convine ca angajator? mi se va respinge contractul la I.T.M.?

2) dar daca vreau sa angajez pe cineva cu studii medii, dar fara postliceala sau cursuri de specializare pentru un post de tehnician operator tehnica de calcul, in baza experientei sale si a unui liceu de domeniu oarecum inrudit? (in COR absolventii de studii medii si cu cei care au postliceala sunt in aceeasi grupa majora)

3) banuiesc ca oricum nu am voie sa angajez pe cineva pe un post care cere studii superioare si sa trec in contractul indiv. de munca inginer, de exemplu ... daca el este inca student. asa este?

multumesc anticipat pentru raspunsuri
***atat la pct 1 cat si la pct 2, in baza unui proces verbal de promovare, poti incadra persoanele in functiile respective.

***la pct 3 nu poti incadra student pe post de ing

>cineva a pus o intrebare asemanatoare, dar raspunsul n-a fost foarte clar.
>
>1) sa spunem ca eu vreau sa angajez pe cineva pe un post diferit de calificarea sa, dar din aceeasi grupa din COR. de exemplu un inginer transporturi pe post de inginer mecanic, si vreau sa trec in contractul individual de munca functia: inginer mecanic, desi calificarea lui conform actelor este aceea de inginer transporturi. am voie d.p.d.v. legal, daca mie imi convine ca angajator? mi se va respinge contractul la I.T.M.?
>
>2) dar daca vreau sa angajez pe cineva cu studii medii, dar fara postliceala sau cursuri de specializare pentru un post de tehnician operator tehnica de calcul, in baza experientei sale si a unui liceu de domeniu oarecum inrudit? (in COR absolventii de studii medii si cu cei care au postliceala sunt in aceeasi grupa majora)
>
>3) banuiesc ca oricum nu am voie sa angajez pe cineva pe un post care cere studii superioare si sa trec in contractul indiv. de munca inginer, de exemplu ... daca el este inca student. asa este?
>
>multumesc anticipat pentru raspunsuri
>
Complet de acord cu Bruta. Nu are studii superioare tehnice--> nu poate fi incadrat ca inginer.
Inginerul mecanic il incadrezi la ITM ca si inginer mecanic, sau alt tip de inginer... cum a zis si bruta. In schimb, tehnicianul operator tehnica de calcul nu are nevoie de post liceala, ci de un simplu curs de calificare, de maximum 3 luni, atestat cu o diploma.

Bruta a scris:
>***atat la pct 1 cat si la pct 2, in baza unui proces verbal de promovare, poti incadra persoanele in functiile respective.
>
>***la pct 3 nu poti incadra student pe post de ing
>
>>cineva a pus o intrebare asemanatoare, dar raspunsul n-a fost foarte clar.
>>
>>1) sa spunem ca eu vreau sa angajez pe cineva pe un post diferit de calificarea sa, dar din aceeasi grupa din COR. de exemplu un inginer transporturi pe post de inginer mecanic, si vreau sa trec in contractul individual de munca functia: inginer mecanic, desi calificarea lui conform actelor este aceea de inginer transporturi. am voie d.p.d.v. legal, daca mie imi convine ca angajator? mi se va respinge contractul la I.T.M.?
>>
>>2) dar daca vreau sa angajez pe cineva cu studii medii, dar fara postliceala sau cursuri de specializare pentru un post de tehnician operator tehnica de calcul, in baza experientei sale si a unui liceu de domeniu oarecum inrudit? (in COR absolventii de studii medii si cu cei care au postliceala sunt in aceeasi grupa majora)
>>
>>3) banuiesc ca oricum nu am voie sa angajez pe cineva pe un post care cere studii superioare si sa trec in contractul indiv. de munca inginer, de exemplu ... daca el este inca student. asa este?
>>
>>multumesc anticipat pentru raspunsuri
>>

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Corelatie studii - post ocupat elena claudia ianasi elena claudia ianasi Buna ziua, Va rog sa imi spuneti daca in legislatie exista prevederi exprese care sa oblige angajatorul sa incadreze personalul in functie de studiile ... (vezi toată discuția)
Angajare farmacie bb.ramona94 bb.ramona94 Buna seara! Sunt studenta anul 2 la Facultatea de Farmacie si as vrea sa ma angajez inca de pe acum in acest domeniu, Stie cineva daca este posibil? Va ... (vezi toată discuția)
Studii medii luminita29 luminita29 Buna ziua. Am o nelamurire....Am un salariat angajat pe functia de lacatus mecanic.cod COR 721410 (nivel pregatire 2 - studii medii) .Are 8 clase si o ... (vezi toată discuția)