Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate modifica destinatia initiala a unor boxe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate modifica destinatia initiala a unor boxe intr-o garsoniera?

Boxele sunt proprietate, la demisol si se afla intr-un bloc cu 4 apartamente.
Care sunt pasii ce trebuie urmati?
LEGEA Nr. 50 din 29 iulie 1991
24.Schimbare de destinaţie
În înţelesul prevederilor art. 3, este necesară emiterea unei autorizaţii de construire şi/sau de desfiinţare, după caz, numai în situaţia în care pentru realizarea schimbării de destinaţie a spaţiilor sunt necesare lucrări de construcţii pentru care legea prevede emiterea autorizaţiei de construire.

ORDIN 1430/2005 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 50/1991
ARTICOLUL 14
Lucrari care se excepteaza de la autorizare
(3) In intelesul prevederilor art. 3 lit. a) din Lege, coroborate cu definitia data in Anexa nr. 2 la Lege, daca in vederea schimbarii destinatiei unor spatii interioare existente nu se realizeaza lucrari de constructii pentru care legea prevede emiterea unei autorizatii de construire, nu este necesara emiterea acestui act.

Ma gandesc insa ca garsoniera inseamna o camera plus un grup sanitar.....:(

Pasii care trebuie urmati sunt in functie de configuratia boxelor si rezultatul pe care doriti sa-l obtineti.
doina_manuela, utilizator
Este nevoie de acordul locatarilor? In garsoniera respectiva sta o familie care foloseste calea de acces comuna tuturor locatarilor?
Sunt doua boxe, s-au daramat niste pereti, s-a racordat apa calda, rece, caldura, s-a construit grup sanitar.
Alti locatari din bloc au dreptul sa vada acesta autorizatie daca fac reclamatie la primarie?
Da, este nevoie de acordul locatarilor.
Oricine are dreptul sa intrebe la primarie daca exista autorizatie pentru lucrarile facute, sunt informatii de interes public.
Eu va sfatuiesc sa depuneti cerere scrisa sau reclamatie la Primarie - Serviciul Disciplina in Constructii sau direct la Inspectoratul de Stat in Constructii