Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

Sunt nascuta pe 19.10.1955.Am o vechime in munca de 21 ani si 2 luni.Din 1996 sunt pensionata pe caz de boala,gradul 2de invaliditate iar din 2010 sunt nerevizuibila.Va rog mult sa ma ajutati raspunzandu-mi la urmatoarele intrebari:
-pentru perioada cat sunt in pensie pe caz de boala ce vechime mi se acorda?
-pot intra in pensie anticipata din pensia de boala si daca da cand pot face acest lucru ?
Va multumesc!
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varstaAnii in care ati beneficiat de pensie de invaliditate constituie stagiu asimilat si intra in calculul pensiei pentru limita de varsta.