Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIA DE INVALIDITATE ESTE CONSIDERATA VECHIME IN ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIA DE INVALIDITATE ESTE CONSIDERATA VECHIME IN MUNCA?

Sotul meu este nascut pe 01/10/1956.Vechime in cimpul muncii are 22 de ani.Din anul 1994 este pensionat de invaliditate gr 2. La ce virsta poate iesi definitiv la pensie? In legea 19/2000 scrie la art 47ca se poate reduce virsta cu 10 ani daca a indeplinit 2/3 din stagiu complet de cotizare Prin stagiu de cotizare se intelege doar perioada lucrata? Nu prea inteleg,si va rog daca aveti amabilitatea sa-mi raspundeti.
in ultima decizie este mentionat cand poate sa iasa la pensie
Anii in care peneficiaza de pensie de invaliditate,constituie satgiu asimilat si intra in calculul pensiei de limita de varsta.

Art.47 din legea 19/2000 face trimitere la cei care au realizat un anumit stagiu de cotizare,in conditii de handicap.
Oricum.2/3 din 35 = 23 ani si 4 luni.

De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.

Legea 263/2010

Art. 82
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.

Limita de varsta,la 65 de ani.
Pensia de invaliditate gradul 2 este comsidersta vechime in munca ?
Pensia de invaliditate nu este considerata vechime in munca, dar perioada in care ati beneficiat de aceasta se ia in considerare la calcul stagiului de cotizare pentru pensia la limita de varsta.
Cornel Vasile, Consilier juridic