Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pot sa ma pensionez anticipat?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pot sa ma pensionez anticipat?

ma numesc incze ida sint nascuta la data de 29 07 1956
am 36 de ani si 10 luni vechime in cimpul muncii din care 19 ani gr.1 de munca
ma pot pensiona cu pensionare anticipata fara penalizare
multumesc
Pentru femeie nascuta in iulie 1956 varsta standard de pensionare este de 60 ani si 6 luni (ianuarie 2017) si cu stagiu complet de cotizare de 30ani si 6 luni (deci dvs. ati realizat stagiul complet de cotizare).
Pentru cei 19 ani de gr.1 de munca aveti dreptul la o reducere a varstei standard de pensionare de 9 ani si 6 luni..
Deci indepliniti conditiile de pensionare la limita de varsta.
@Viorel_Lucaciu

Doamna nu poate beneficia acum de pensie pentru limita de varsta intrucat varsta standard de pensionare se reduce cu 4 ani, nu cu 9 ani si 6 luni. Ati dat reducerea pentru conditii speciale, nu pe cea pentru grupe de munca (art. 55 din Legea nr. 263/2010).

@maria2012

Incepand de astazi, 29 ianuarie 2012, indepliniti conditiile pentru a beneficia de pensie anticipata. Ati indeplinit ambele conditii prevazute de lege, respectiv ati implinit varsta de 55 de ani si 6 luni si ati depasit cu 8 ani stagiul complet de cotizare de 30 de ani si 6 luni. Veti trece la pensie pentru limita de varsta atunci cand veti implini 56 de ani si 6 luni.

Pensia anticipata este o categorie distincta de pensia anticipata partiala. Numai cuantumul pensiei anticipate partiale se diminueaza, cel al pensie anticipate nu se diminueaza.