avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pot sa ma pensionez anticipat?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pot sa ma pensionez anticipat?

ma numesc incze ida sint nascuta la data de 29 07 1956
am 36 de ani si 10 luni vechime in cimpul muncii din care 19 ani gr.1 de munca
ma pot pensiona cu pensionare anticipata fara penalizare
multumesc
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 16:26, 29 Ianuarie 2012
Pentru femeie nascuta in iulie 1956 varsta standard de pensionare este de 60 ani si 6 luni (ianuarie 2017) si cu stagiu complet de cotizare de 30ani si 6 luni (deci dvs. ati realizat stagiul complet de cotizare).
Pentru cei 19 ani de gr.1 de munca aveti dreptul la o reducere a varstei standard de pensionare de 9 ani si 6 luni..
Deci indepliniti conditiile de pensionare la limita de varsta.
@Viorel_Lucaciu

Doamna nu poate beneficia acum de pensie pentru limita de varsta intrucat varsta standard de pensionare se reduce cu 4 ani, nu cu 9 ani si 6 luni. Ati dat reducerea pentru conditii speciale, nu pe cea pentru grupe de munca (art. 55 din Legea nr. 263/2010).


@maria2012

Incepand de astazi, 29 ianuarie 2012, indepliniti conditiile pentru a beneficia de pensie anticipata. Ati indeplinit ambele conditii prevazute de lege, respectiv ati implinit varsta de 55 de ani si 6 luni si ati depasit cu 8 ani stagiul complet de cotizare de 30 de ani si 6 luni. Veti trece la pensie pentru limita de varsta atunci cand veti implini 56 de ani si 6 luni.

Pensia anticipata este o categorie distincta de pensia anticipata partiala. Numai cuantumul pensiei anticipate partiale se diminueaza, cel al pensie anticipate nu se diminueaza.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie t_alina85 t_alina85 Buna ziua! Mama mea este nascuta pe 14 octombrie 1956, si a lucrat 34 de ani si 8 luni stagiu total de cotizare, din care 19 ani si 7 luni in grupa a II-a de ... (vezi toată discuția)
Lamuriri pentru pensionare anticipata andreeapopescu24 andreeapopescu24 Sunt nascuta pe 28 oct 1956, am 21 de ani de munca, din care 6 ani si 6 luni de grupa I, iar 8 ani de grupa a II-a. Ma pot pensiona anticipat? Va multumesc! (vezi toată discuția)
Ma pot pensiona? sch sch Prietena mea ar vrea sa stie 1.daca se poate pensiona la limita de virsta , cu reducerea virstei standard. Nascuta : mai 1955 (a implinit 55 ani) , angajata ... (vezi toată discuția)