avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... rate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

rate

Buna seara,am divortat si am ramas cu custodia a 2 copii..fostul sot a ramas cu ratele pe care le-am facut in timpul casniciei,dar sunt pe numele dansului..ma poate actiona in judecata ca sa ma faca sa platesc si eu rate?
Multumesc!!
Cel mai recent răspuns: anik233 , utilizator 22:22, 18 Ianuarie 2011
Da, poate formula cerere de partaj prin care sa solicite sa se împartă
și pasivul comunității de bunuri, în care intra și aceste rate.
pai dmv nu apareti in contract ca imputernicit ...sau acum depinde ce fel de rate si sub ce forma
pai eu nu am luat nici un lucru din casa ca e pe rata, au ramas toate la el

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj familistu familistu Creantele nascute in timpul casatoriei pot face obiectul partajului. Dar daca unul din soti isi asuma aceste creante ?? (vezi toată discuția)
Soțul nu vrea să mă lase în apartamentul luat cu credit chiar dacă el nu plătește deloc, iar eu locuiesc cu copiii la mama. cum pot rezolva problema la partaj? Cata 86 Cata 86 Buna seara. Am doi copii minori și un credit cu prima casa luat doar pe numele meu fără garant si nu pot ajunge la o înțelegere cu soțul deoarece are ... (vezi toată discuția)
Divort cu copil minor elizachichi elizachichi Eu si sotul meu suntem casatoriti de 11 ani si avem o fetita de 5 ani. Din nenumarate motive( certuri f.f. dese,indiferenta fata de obligatiile unei ... (vezi toată discuția)