avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 206 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... PARTAJ
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

PARTAJ

Creantele nascute in timpul casatoriei pot face obiectul partajului. Dar daca unul din soti isi asuma aceste creante ??
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 15:39, 8 Noiembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
buna seara
La partaj intra si activul si pasivul.
Daca unul din parteneri isi asuma aceste obligatii in fata instantei atunci ii raman toate lui.
Buna seara. Divortul a avut loc, daca fac acest lucru la notar , este valabil ???. Multumesc.
In privinta bancii insa, depinde ce scrie in contractul de credit, cine sunt debitorii. Teoretic, sunt ambii soti si imparteala notariala nu este opozabila bancii. O refinantare dupa divort e mai ok.
Buna ziua. In contracte sunt numai eu. Fosta sotie nu este nici macar cu numele. Nu avea loc de munca. Multumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Si de ce vreti sa le impartiti, vreti sa le ia fosta sotie?

Alte discuții în legătură

Locuiesc in strainatate si sunt in proces de divort; eu si sotul avem un credit de nevoi personale cu ipoteca,eu sunt titulara creditului iar sotul este coplatitor; maramaramara maramaramara Sotul nu vrea sa-mi acorde divortul fara a avea o garantie oficiala ca voi continua sa platesc creditul; ce este de facut? Va trebui sa merg in tara sa vorbesc ... (vezi toată discuția)
Partaj si credit ipotecar white55511 white55511 e chemata si banca in instanta in cazul unui partaj al unui apartament la care exista credit ipotecar?Doar prin partaj se pot retrage coplatitorul si girantul ... (vezi toată discuția)
Divorț. poate prelua unul dintre soți ratele la creditul imobiliar făcut în timpul căsătoriei? mariaevelina mariaevelina Buna ziua, Eu si sotul suntem in proces de divort, la ultima infatisare am convenit ca divortul sa fie prin acord. Avem un copil minor de trei ani si un ... (vezi toată discuția)