Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj si credit ipotecar
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj si credit ipotecar

e chemata si banca in instanta in cazul unui partaj al unui apartament la care exista credit ipotecar?Doar prin partaj se pot retrage coplatitorul si girantul ,in cazul in care nu ramane la mine apartamentul?
Banca nu are calitate procesuala ,partajul se realizeaza intre copartajanti ,atat activul cat si pasivul.
Da, si asa ramai debitor la banca desi ti-ai impartit creditul cu sotul. Cum faci sa ai o hotarare opozabila bancii daca nu chemand-o in judecata?
Banca nu e chemata, o poate chema o parte.
Despre santaj nu pricep nimic, la ce anume va referiti?
nu inteleg despre ce santaj vorbiti.recititi intrebarea cu mai multa atentie.Multumesc.si totusi cum se procedeaza ca sa iesi dintr-un contract dupa divort,partaj?
Ma scuzati, cred ca citeam cu jumatate de ochi.
Se face dosar in instanta sau se inteleg partile.
Cu banca daca nu va intelegeti amiabil, mai greu. Nu recomand.
Eventual refinantati, platiti creditul si fiecare ramane cu cat va intelegeti. Nu stiu daca am fost clara.