avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj si credit ipotecar
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj si credit ipotecar

e chemata si banca in instanta in cazul unui partaj al unui apartament la care exista credit ipotecar?Doar prin partaj se pot retrage coplatitorul si girantul ,in cazul in care nu ramane la mine apartamentul?
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 21:24, 18 Octombrie 2011
Banca nu are calitate procesuala ,partajul se realizeaza intre copartajanti ,atat activul cat si pasivul.
Da, si asa ramai debitor la banca desi ti-ai impartit creditul cu sotul. Cum faci sa ai o hotarare opozabila bancii daca nu chemand-o in judecata?
Banca nu e chemata, o poate chema o parte.
Despre santaj nu pricep nimic, la ce anume va referiti?
nu inteleg despre ce santaj vorbiti.recititi intrebarea cu mai multa atentie.Multumesc.si totusi cum se procedeaza ca sa iesi dintr-un contract dupa divort,partaj?
Ma scuzati, cred ca citeam cu jumatate de ochi.
Se face dosar in instanta sau se inteleg partile.
Cu banca daca nu va intelegeti amiabil, mai greu. Nu recomand.
Eventual refinantati, platiti creditul si fiecare ramane cu cat va intelegeti. Nu stiu daca am fost clara.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Daca am un credit ipotecar cu un codebitor copropietar,ce drepturi ... Cgtr Cgtr Daca am un credit ipotecar cu un codebitor copropietar,ce drepturi are acesta dupa achitarea creditului ipotecar (vezi toată discuția)
Partaj amiabil conpama conpama Am intalnit urmatoarea situatie si as avea nevoie de o lamurire: Daca ne-am inteles la un partaj amiabil (adica in fata unui notar public), cum se calculeaza ... (vezi toată discuția)
Divort , partaj apartament cumpărat cu credit 1gabry 1gabry Daca eu am luat in credit de la banca cu sotia garant in timpul casniciei si am cumparat un apartament pe numele amundorora si nu a trecut decat un an de la ... (vezi toată discuția)