Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract de administrare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract de administrare

Sunt asociat unic la o firma, precum si administrator. (specificat in actul constitutiv). In conditiile aceastea este posibil sa-mi fac un contract de administrare - prin care sa retrag o suma de bani lunar? Acest contract trebuie inregistrat undeva?

Multumesc!
szleventee a scris:

Sunt asociat unic la o firma, precum si administrator. (specificat in actul constitutiv). In conditiile aceastea este posibil sa-mi fac un contract de administrare - prin care sa retrag o suma de bani lunar? Acest contract trebuie inregistrat undeva?

Multumesc!

Dar nu inteleg de ce nu contract indiv de munca ? Se poate si contract de admin, dar la srl ...
Ati dori sa retrageti o anumita suma de bani sub forma de salariu?
Mai precis: pe baza contractului de administrare as dori sa primesc o indemnizatie lunara. Dat fiind ca sunt deja administrator (specificat in actul constitutiv) se poate face un asemenea contract?

Cat despre inregistrarea acestui contract: am primit informatii diferite:

1. nu trebuie inregistrat.
sau
2. Contractele de administrare (mandat) se inregistreaza la finante la biroul inregistrare contribuabili printr-o declaratie 020.

Pana la urma trebuie inregistrat? daca da, unde?
szleventee a scris:
Mai precis: pe baza contractului de administrare as dori sa primesc o indemnizatie lunara. Dat fiind ca sunt deja administrator (specificat in actul constitutiv) se poate face un asemenea contract?

Da, se poate.

Cat despre inregistrarea acestui contract: am primit informatii diferite:

1. nu trebuie inregistrat.
sau
2. Contractele de administrare (mandat) se inregistreaza la finante la biroul inregistrare contribuabili printr-o declaratie 020.

Trebuie sa va inregistrati ca platitor pe venitul din activitati independente, la AFP de la domiciliu. Nu mai stiu numarul declaratiei dar parca era 070... o sa verific.
ContSters20980, utilizator
Andreea Lisievici a scris:

[ Nu mai stiu numarul declaratiei dar parca era 070... o sa verific.

este 070 nu mai verifica