avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract de administrare
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract de administrare

Sunt asociat unic la o firma, precum si administrator. (specificat in actul constitutiv). In conditiile aceastea este posibil sa-mi fac un contract de administrare - prin care sa retrag o suma de bani lunar? Acest contract trebuie inregistrat undeva?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters20980 , utilizator 11:22, 11 Decembrie 2008
szleventee a scris:

Sunt asociat unic la o firma, precum si administrator. (specificat in actul constitutiv). In conditiile aceastea este posibil sa-mi fac un contract de administrare - prin care sa retrag o suma de bani lunar? Acest contract trebuie inregistrat undeva?

Multumesc!

Dar nu inteleg de ce nu contract indiv de munca ? Se poate si contract de admin, dar la srl ...
Ati dori sa retrageti o anumita suma de bani sub forma de salariu?
Mai precis: pe baza contractului de administrare as dori sa primesc o indemnizatie lunara. Dat fiind ca sunt deja administrator (specificat in actul constitutiv) se poate face un asemenea contract?

Cat despre inregistrarea acestui contract: am primit informatii diferite:

1. nu trebuie inregistrat.
sau
2. Contractele de administrare (mandat) se inregistreaza la finante la biroul inregistrare contribuabili printr-o declaratie 020.

Pana la urma trebuie inregistrat? daca da, unde?
szleventee a scris:
Mai precis: pe baza contractului de administrare as dori sa primesc o indemnizatie lunara. Dat fiind ca sunt deja administrator (specificat in actul constitutiv) se poate face un asemenea contract?

Da, se poate.

Cat despre inregistrarea acestui contract: am primit informatii diferite:

1. nu trebuie inregistrat.
sau
2. Contractele de administrare (mandat) se inregistreaza la finante la biroul inregistrare contribuabili printr-o declaratie 020.

Trebuie sa va inregistrati ca platitor pe venitul din activitati independente, la AFP de la domiciliu. Nu mai stiu numarul declaratiei dar parca era 070... o sa verific.
Ultima modificare: Miercuri, 9 Aprilie 2008
ContSters20980, utilizator
Andreea Lisievici a scris:

[ Nu mai stiu numarul declaratiei dar parca era 070... o sa verific.



este 070 nu mai verifica

Alte discuții în legătură

Administrator asociat unic srl mihaelamc4 mihaelamc4 Buna seara, Am rugamintea daca poate cineva sa clarifice cateva lucruri: 1 - sunt asociat unic al unui SRL infiintat in ian.2005, iar in actul ... (vezi toată discuția)
Cum ma retrag din firma, daca asociatul nu vrea? finetti finetti Buna ziua, am un parteneriat cu o cunostinta la o firma. Avem, ambele, drept de administrator 50-50%. As vrea sa ma retrag din firma respectiva, insa, ... (vezi toată discuția)
Contract cesiune parti sociale - trebuie facut la notar? lori2007 lori2007 Buna seara! Va rog sa ma lamuriti si pe mine daca in cazul unei cesiuni de parti sociale este neaparata nevoie ca sa fie incheiat contractul de cesiune la ... (vezi toată discuția)