Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Bilantul din nou
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Bilantul din nou

Buna ziua
Administratorul unui SRL poate imputernici o alta persoana din firma pt semnarea bilantului,nu? Aceea pers poate fi chiar administratorul?De exemplu o soc com care in anul 2007 nu a avut activitate deloc,are un asociat unic bilantul poate fi semnat de asociat ?
De regula, indiferent daca firma a avut activitate sau nu, administratorul semneaza in mod valabil bilantul contabil
ASUL28 a scris:

Buna ziua
Administratorul unui SRL poate imputernici o alta persoana din firma pt semnarea bilantului,nu? Aceea pers poate fi chiar administratorul?De exemplu o soc com care in anul 2007 nu a avut activitate deloc,are un asociat unic bilantul poate fi semnat de asociat ?

pai daca este asociat unic tu ce crezi??#-o
Dar poate semna si la "intocmit"respectiv "alta persoana imputernicita cf. legii",in cazul in care nu are contabil angajat sau contract cu o soc de conta?
Multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
Parca termenul pt depunerea declaratiei pe proprie raspundere era de 60 zile de la incheierea ex fin. si se depune doar in cazul in care soc nu a avut activitate de la data infiintarii,altfel trebuie intocmit bilantul,sau gresesc cumva?:-/