Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... audiere martor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

audiere martor

Cum se procedeaza in situatia audierii unui martor propus de mine reclamanta (aparator al unei institutii) ? Formulez intrebarile si le inmanez presedintelui care la randul sau il intreaba si asculta pe martor sau ii pot pune si eu intrebari ?
Faceti confuzie intre proba testimoniala (proba cu martori) si interogatoriu.

La audierea martorului judecatorul va pune intrebarile care considera ca pot duce la aflarea adevarului, dupa ce judecatorul va epuiza toate intrebarile partile au posibilitatea la randul lor sa adreseze intrebari, acestea vor fi adresate judecatorului care la randul sau va intreba martorul.

Puteti sa va pregatiti cateva intrebari insa nu le veti inmana instantei se vor adresa oral in sedinta.