Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... renuntare al martor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

renuntare al martor

Societatea petenta a solicitat admiterea probei testimoniale. Martorul a fost citat, insa societatea nu mai considera utila aceasta proba in cadrul procesului. Este posibil ca petentul sa solicite instantei renuntarea audierea martorului? Mentionez ca in fapt, societatea petenta nu mai este interesata de desfasurarea si nici de finalitatea procesului. Totusi martorul va fi citat in continuare si daca nu se prezinta va urma aducerea cu mandat. Poate instanta sa admita o astfel de cerere de renuntare la proba cu martori? Va multumesc.
In primul rand , aveti si posibilitatea de a renunta la judecarea pricinii , acesta este un drept al dvs. Conform principiului disponibilitatii partilor in proces , exista o serie de drepturi de care puteti uza , cum ar fi : dreptul de a porni sau nu procesul civil; dreptul de a determina limitele cererii de chemare în judecată sau ale apărării; dreptul de a renunţa la judecată sau la dreptul subiectiv, dreptul de achiesare şi dreptul de a stinge litigiul printr-o tranzacţie; dreptul de a ataca sau nu prin căile de atac legale, hotărârea judecătorească, şi de a stărui sau nu în calea de atac; dreptul de a cere executarea hotărârilor judecătoreşti. Totusi, conform art.246 C.proc.civ., reclamantul poate să renunţe oricând la judecată, fie verbal în şedinţă, fie prin cerere scrisă. Renunţarea la judecată se constată prin încheiere dată fără drept de apel.
Dacă renunţarea s-a făcut după comunicarea cererii de chemare în judecată, instanţa, la cererea pârâtului, va obliga pe reclamant la cheltuieli.
Când părţile au intrat în dezbaterea fondului, renunţarea nu se poate face decât cu învoirea celeilalte părţi.
Cat priveste renuntarea la proba testimoniala, acest lucru este posibil , deasemenea , insa, atunci cand instanta considera ca ascultarea martorului este esentiala pentru aflarea adevarului , va dispune ascultarea martorilor propusi.
Va multumesc pentru explicatii, imi vor fi de ajutor.
ramy84 a scris:

Societatea petenta a solicitat admiterea probei testimoniale. Martorul a fost citat, insa societatea nu mai considera utila aceasta proba in cadrul procesului. Este posibil ca petentul sa solicite instantei renuntarea audierea martorului? Mentionez ca in fapt, societatea petenta nu mai este interesata de desfasurarea si nici de finalitatea procesului. Totusi martorul va fi citat in continuare si daca nu se prezinta va urma aducerea cu mandat. Poate instanta sa admita o astfel de cerere de renuntare la proba cu martori? Va multumesc.

Chair daca instanţa a încuviinţat pentru proba testimonială , ea poate lua act de renunţarea petentului la audierea martorului.