Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... ce inseamna solutia data de instanta in cazul unui ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

ce inseamna solutia data de instanta in cazul unui dosar de anulare p.v. de contraventie?

In plangerea contraventionala am facut referire la martorul asistent consemnata de politist in procesul verbal de contraventie, unde nu apare decat numele si CNP-ul acestuia. Nu am cum sa intru in posesia adresei acestuia. In acest caz instanta o sa anuleze proba cu martor si analizeaza dosarul doar pe baza documentelor prezentate de parti?
:rtfm:
digxxx, utilizator
Înseamnă că vi s-a încuviinţat martorul, iar instanţa vă pune în vedere, prin citaţie, să indicaţi adresa martorului, pentru a fi citat şi acesta. Sancţiunea decăderii înseamnă decăderea din dreptul de a face proba cu martor în situaţia în care nu vă veţi conforma cererii instanţei de a comunica domiciliul acestuia. Deci nu veţi mai putea cere audierea acelui martor dacă nu vă conformaţi cererii instanţei.
digxxx a scris:

Se va cita petentului cu mentiunea de a indica adresa martorului incuviintat, sub sanctiunea decaderii.

Prin incheierea de sedinta din data de ... instanta a incuviintat partii care a formulat plangerea contraventionala (petentului) dovada cu martori, si, constatand ca partea a indicat numele martorului dar nu si adresa acestuia precum si faptul ca, nefiind prezenta, nu poate fi interpelata in acest sens, a dispus citarea acesteia cu mentiunea de a indica adresa martorului, sub sanctiunea decaderii din aceasta proba.
Decaderea din proba cu martori=partea nu mai poate administra aceasta proba. Instanta va pronunta o hotarare tinand cont de cererea de chemare in judecata, de intampinare si de probatoriul incuviintat si administrat in cauza.
digxxx a scris:

Se va cita petentului cu mentiunea de a indica adresa martorului incuviintat, sub sanctiunea decaderii.

La termenul de judecata trebuie sa indicati adresa martorului propus de catre dvs pentru a fi citat in vederea audierii de catre instanta, in caz contrar veti fi decazut din proba testimonială încuviinţată.
De asemenea, la termenul de judecata poate fi prezent si martorul propus de catre dvs. După încuviinţarea probei testimoniale sau ordonarea din oficiu a ascultării unor martori, aceştia sunt citaţi să se prezinte în faţa instanţei de judecată la termenul fixat pentru audierea lor.

...dar in situatia in care petentul afla (dupa 1-2 zile) doar numele (celui care a asistat la un incident,spre exemplu), dar nu si adresa persoanei pe care o va propune ca martor (nefiind obligatoriu ca martorul sa fie cunostinta buna cu petentul),instanta chiar nu poate afla adresa celui propus ca martor,banuiesc ca are acces la evidenta persoanelor,nu???...si intr-o astfel de situatie se poate dispune decaderea din proba testimoniala ? :O
Intra in obligatia partii care a propus martorii sa indice instantei domiciliul acestora!