Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Obtinere autorizatie de construire pod
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Obtinere autorizatie de construire pod

Eu am cumparat un apartament la ultimul etaj al unui bloc, apartament care are construit un pod fara autorizatie de construire si as vrea sa intru in legalitate. Am primit de la fostii proprietari o hartie de mana cu semnaturile vecinilor de pe aceeasi coloana, care renunta la dreptul lor de a folosi acest spatiu comun (imi lipsesc 2 semnaturi), ei neinvestind nimic in construirea acestuia.
Care sunt pasii pe care ar trebui sa-i urmez pentru a obtine autorizatia de construire, pe podul care este deja construit?

Va multumesc mult.
buna ziua,
ce fel de bloc este, cate etaje, este constituita o asociatie de proprietari? Daca este constituita o asociatie de proprietari aveti nevoie de o hotarare a acesteia prin care vi se da dreptul sa folositi acea parte COMUNA a blocului, daca vreti sa deveniti proprietar pe acea parte ce apartine intregului bloc trebuie sa vi se faca la notar un act de translare de proprietate (contract vanzare-cumparare, donatie etc); apoi trebuie sa intocmiti un proiect de arhitectura, o expertiza tehnica cum ca nu afectati structura de rezistenta a blocului si abia pe urma urmati procedura de autorizare, mai multe detalii legate de acesta gasiti pe pagina noastra de web:
www.autorizatii-constructii.ro