Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrare factura euro
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrare factura euro

factura primita in euro o inregistrez la cursul bnr al zilei chiar daca plata o sa o fac la cursul altei banci comerciale?
Factura se inreg. la cursul eur comunicat de BNR la data facturii.Plata se inregistreaza tot la cursul eur BNR de la data platii, apoi faci diferenta de curs valutar ca sa iti stibgi datoria catre furnizor

665 - 401 sau 401 - 765