Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Lege speciala procedura de solutionare conflicte de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Lege speciala procedura de solutionare conflicte de munca

Care este legea speciala in care este reglementata procedura de solutionare a conflictelor de munca?Referitor la actionarea unui angajator in instanta pentru a anula o decizie de concediere, care legi imi pot folosi in afara de Codul muncii si CCM la nivel national? Va rog doar nr.si anul legilor, respectiv H.G., O.G., pt.a le studia.Multumesc

Doar Codul Muncii reglementeaza solutionarea conflictelor de munca prin art.281-291(jurisdictia muncii).
andymaurul, utilizator
-Legea nr.168/1999 reactualizata- privind solutionarea conflictelor de munca
-OUG nr.138/2000
-Legea nr. 261/2007
rosu gheorghe, utilizator
rosu gheorghe a scris:

-Legea nr.168/1999 reactualizata- privind solutionarea conflictelor de munca
-OUG nr.138/2000
-Legea nr. 261/2007

In speta data,chiar nu sunt aplicabile prevederile legale pe care le-ati mentionat,deoarece este vorba de un conflict de munca ce a luat nastere prin nerespectarea de catre angajator a unei norme prevazute doar de Codul Muncii-decizie de concediere.
Pot exista legi speciale in functie de natura angajatorului...insa daca sunteti din domeniu privat e clar ca vi se aplica doar Codul Municii. CCMN a expirat
andymaurul a scris:

rosu gheorghe a scris:

-Legea nr.168/1999 reactualizata- privind solutionarea conflictelor de munca
-OUG nr.138/2000
-Legea nr. 261/2007

In speta data,chiar nu sunt aplicabile prevederile legale pe care le-ati mentionat,deoarece este vorba de un conflict de munca ce a luat nastere prin nerespectarea de catre angajator a unei norme prevazute doar de Codul Muncii-decizie de concediere.

Este de datoria noastra sa informam corect participantii la acest forum.
Cititi cu atentie cel putin Capitolele lll si lV ale legii si veti vedea ce legatura are cu speta data.
Va rog foarte mult sa nu va suparati pe mine dar trebuie sa recunoastem ca-i este de folos ceea ce i-am recomandat si nu am facut-o din dorinta de a ma contrazice.
rosu gheorghe, utilizator