Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... termen prescriptie
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

termen prescriptie

Simpla somatie din partea creditorului, fie ea din partea unei banci sau a fiscului, intrerupe termenul de prescriptie?
trifan gheorghe a scris:

Daca e facuta in termenul de prescriptie, DA !

Mai vedeti si prin jurisprudenta.
Suspendarea sau întreruperea cursului prescripţiei operează numai în situaţiile expres arătate în lege. Somaţia de plată nu figurează în categoria actelor ce determină întreruperea prescripţiei, conform art. 16 din Decretul nr. 167/1958.

Curtea de Apel Timişoara, Secţia civilă,
decizia nr. 3269 din 08.11.1999, Buletinul Jurisprudenţei,
Culegere de practică judiciară – 1999,

În conformitate cu art. 1091 C. civ., prescripţia extinctivă constituie un mod legal de stingere a obligaţiei. Astfel cum rezultă din art. 1 alin. (1) al Decretului nr. 167/1958, prin prescripţie se stinge dreptul la acţiune având un obiect patrimonial, dacă nu a fost exercitat în termenul stabilit de lege.
Normele care reglementează cauzele de întrerupere a cursului prescripţiei sunt de strictă interpretare, având caracter imperativ, ce interesează ordinea publică.
Somaţia de plată comunicată de reclamant pârâţilor, anterior introducerii acţiunii, nu determină întreruperea cursului prescripţiei.
Somaţia nu este inclusă în categoria actelor prevăzute de art. 16 din Decretul nr. 16771958 care întrerup cursul prescripţiei.
andymaurul a scris:

Daca a recunoscut somatia si a platit un leu din datorie,intrerupe prescriptia.
Eu m-am referit la somatia de plata prin instanta.,in vederea dobandirii unui titlu executoriu.
In ceea ce priveste art .16 invocat de dvs,a fost abrogat alin.cu privire la organizatiile socialiste...

Userul nu spune ca a recunoscut sau a platit ceva, nici ca este organizatie socialista.
Intrebarea era alta, iar raspunsul este cel dat de practica judiciara pe care am expus-o si va invit s-o studiati.
Cred ca este edificatoare.
procmarci a scris:

andymaurul a scris:

Daca a recunoscut somatia si a platit un leu din datorie,intrerupe prescriptia.
Eu m-am referit la somatia de plata prin instanta.,in vederea dobandirii unui titlu executoriu.
In ceea ce priveste art .16 invocat de dvs,a fost abrogat alin.cu privire la organizatiile socialiste...

Userul nu spune ca a recunoscut sau a platit ceva, nici ca este organizatie socialista.
Intrebarea era alta, iar raspunsul este cel dat de practica judiciara pe care am expus-o si va invit s-o studiati.
Cred ca este edificatoare.

A fost invocat acest text de lege care prevedea (!!!) organizatiile socialiste,de aceea am intervenit pentru a corecta. .
In alta ordine de idei ,eu nu am incercat decat sa lamuresc userul cu privire la toate variantele oferite de lege,dar va multumesc pentru invitatie,desi nu inteleg de ce doar practica judiciara invocata de dvs.ar fi cea valabila si mai ales unitara.
ICCJ se chinuie de ani buni sa adopte o practica unitara in acest domeniu si nu a reusit.
andymaurul, utilizator
andymaurul a scris:

va multumesc pentru invitatie,desi nu inteleg de ce doar practica judiciara invocata de dvs.ar fi cea valabila si mai ales unitara.
ICCJ se chinuie de ani buni sa adopte o practica unitara in acest domeniu si nu a reusit.

De acord, dar ca aceasta polemica sa fie costructiva, aduceti si argumente contra.
Daca aveti cunostinta de o sentinta a vreunei Curti de apel care recunoaste somatia ca fiind responsabila de intreruperea termenului de prescriptie, s-o stim si noi, ar fi interesanta.
Dle. Procmarci, Ordonanta 92/2003, actualizata, la art.145 prevede ca Executarea silita incepe prin comunicarea somatiei.
Intrebarea mea este: Executarea silita intrerupe prescriptia ?
ContSters178043, utilizator