Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partajul de comun acord
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partajul de comun acord

Partajul se poate face o data cu divortul? Este un divort prin intelegere, iar la partaj am cazut de acord ca unul dintre soti sa-l despagubeasca pe celalalt cu o suma, nefiind necesara evaluarea bunurilor sau enumerarea lor.

DA, IN PRIVINTA PARTAJULUI INSTANTA VA DA O HOTARIRE CARE SA CONSFINTEASCA INTELEGEREA INTERVENITA.
Se poate depune tranzactie la termen insa majoritatea completelor de judecata disjung cererea de partaj si solutioneaza doar divortul , urmand sa acorde termen si un numar nopu de dosar in partaj .
[EDITAT]
ContSters20980, utilizator
Aceasta este situatia si la Ploiesti, instanta nu solutioneaza niciodata partajul in cadrul procesului de divort chiar daca se depune tranzactia incheiata intre parti la primul termen de judecata.
Apoi, chiar daca veti incheia tranzactie pe partaj va trebui sa achitati taxa de timbru de 3 % din valoarea masei partajabile.
mai bine partajati la notar dupa divort.
gi_jane2 a scris:

mai bine partajati la notar dupa divort.

Si este recunoscut de lege? trebuie facut doar dupa divort?