Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Suspendare partiala a executiei contractului ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Suspendare partiala a executiei contractului ...

Buna seara,

Intr-un contract intre 2 SRL-uri se poate introduce notiunea de "suspendare partiala temporara a executiei contractului" definita ca o restrangere temporara a activitatii prestate, insotita evident de o reducere a onorariului lunar ?

Multumesc anticipat.
intr-un contract partile pot mentiona ce clauze dorec cu conditia sa nu contravina legii. In cazul dvs. e OK.
Nu cred ca puteti folosi aceasta clauza intr-un contract, pentru ca acea intrerupere este aleatorie, adica nu i se poate sti momentul si durata.
Cel mai bine este ca intreruperea sa fie precedata de un act aditional la contractul de baza, care sa intervina la momentul oportun, pentru perioada pe care o vor stabili partile atunci.
Multumesc pentru raspunsuri.

Suspendarea partiala a executiei contractului se face intradevar prin act aditional in care se specifica durata, modul in care se restrange activitatea, valoarea onorariului redus in conf. cu noul volum de serv prestate si evident data de la care opereaza.

Dorinta mea este de fapt de a prelungi durata initiala a contractului prin acest mecanism, cu titlu de clauza penala, in conformitate cu prevederile unui articol din contract care spune ca perioada de suspendare ( de comun acord convenita) prelungeste durata initiala a contractului ...
Pai daca tot stiti si raspunsul, de ce mai pierdem vremea, ne testati?
Au facut-o altii mult inainte, care se numeau profesori la Fac. de drept.
Multumesc frumos de ajutor.

Sincer, nu consideram ca stiu raspunsul, de aici si initiativa de a posta speta pe acest forum in cautarea unei opinii avizate.

PS: Nu am nici un fel de pregatire in domeniul juridic.
adrian.cc, utilizator