Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Problema evacuare locatar \"tolerat\"
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Problema evacuare locatar "tolerat"

Am o problema,locuiesc cu o ruda(bunica) in apartamentul parintilor,ei locuind in alta parte si as vrea sa stiu,d.p.d.v. legal ce trebuie sa facem eu si parintii mei sa o evacuam pe batrana care strange in casa lucruri si obiecte nefolositoare,ocupand 70% din apartament cu acestea,ea dormind in bucatarie iar eu nu pot sa locuiesc in spatiul apartamentului.Precizez ca de 2 ani ma chinui sa arunc "gunoaiele" dar ea face scandal si ma ameninta pe mine si parintii mei.Am fost la politie si am depus plangeri,dar degeaba( plus o plangere cand m-a agresat cu un cutit).Mentionez ca este pericol de incendiu cu "gunoaiele" in casa,ea nefiind in toate mintile,vecinii imi sunt martori creand disconfort si printre ei.Parintii mei sunt de acord cu evacuarea ei si va rog daca imi puteti spune ce avem de facut in acest caz.Batrana are domiciliul din B.I. la adresa apartamentului parintilor mei dar nici un act de chirias sau altceva unde sa scrie ca are dreptul sa locuiasca aici,a existat un act dar a expirat in 2007,act de inchiriere.
Va multumesc anticipat.
Pai si unde se duce? Nu o sa aprobe vreo instanta evacuarea unei batrane care n-are unde sa se duca...

Cel mai simplu va strangeti mai multi, o inchideti putin in bucatarie, aruncati toate gunoaiele, ii deschideti usa, o treceti intr-o camera, inchideti usa, aruncati tot din bucatarie si iata, casa e curata.
Nu asta e problema.are unde sa se duca,intrebarea mea este in continuare ce pot face sa nu mai stea in casa mea?Multumesc!
Actiune in evacuare in instanta introdusa de proprietar... Politia nu o sa va ajute fara hotarare judecatoreasca.