Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Taxa verde - note contabile
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Taxa verde - note contabile

Buna,

Imi poate spune cineva ce note contabile trebuie inregistrate pentru a evidentia taxa verde?

Multumesc,

Anca
ancutzagirl a scris:

Buna,

Imi poate spune cineva ce note contabile trebuie inregistrate pentru a evidentia taxa verde?

Multumesc,

Anca

Buna

635=446
446=5121
558ma, utilizator
Se pare ca nu este asa.

Aceasta taxa intra in pretul produsului deci pe 7xx la vanzator si pe 2xx la cumparatorul de mijloc fix sau 603 daca e obiect de inventar.
Aceasta taxa se evidentiaza nuami cand dai produsele electrocasnice unui centru de colectare (apare pe facturape care ti-o fac ei )
Cred ca HG 448/2005 daca nu gresesc numarul la art 8 alin 4 spune ca aceste taxe nu se evidentiaza separat pe factura.
Si inca ceva. Am gasit un slide [ link extern ] '

la noi aplica toti cum vor
Din pacate in Romania eu am vazut ff multe facturi in care Taxa Verde se evidentiaza separat de produsul respectiv. Normal ar fi sa fie inclusa in pret. Si atunci, o tratez ca si pe Taxa daunatoare (TMS 12%) si anume: 635 (analitic separat) = 401
si platesc 401 = 5121 (5311)
Si la incasarea ei de la clienti ?
Eu zic ca factura este intocmita gresit si nu trebuie sa o si evidentiezi gresit in contabilitate