Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... apostilare...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

apostilare...

Pentru apostilare certificat de casatorie si decizie de divort,poate merge avocatul meu la prefectura pentru a pune apostila?Avocatul are nevoie de împuternicire scrisa?Acest aspect ma intereseaza,având în vedere ca apostila se pune într-un alt judet,destul de departe,si nu am nici-o ruda apropiata care sa se ocupe...
Mentionez ca eu nu sunt în tara,si am nevoie de aceste acte.
Multumesc de raspuns!
Aceste actiuni le poate face avocatul in baza unui contract de asistenta juridica si bineinteles a unei imputerniciri avocatiale eliberate in baza contractului. Certificatul se apostileaza la Prefectura, sentința de divort la Tribunal.

Succes!