Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj bun comun, neinscris in CF
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj bun comun, neinscris in CF

Doresc sa fac o actiune de partaj, insa apartamentul nu este inscris in CF. De asemenea, contractul de mana cu fostii proprietari este detinut de fostul sot care refuza sa il inapoieze sau sa faca impreuna cu mine actiunea in prestatie tabulara. Ce pot face in aceasta situatie? Multumesc anticipat.
Pentru a formula o actiune de partaj nu este necesara intabularea bunului imobil ce urmeaza a fi partajat.
Formulati actiunea, atasati copii xerox ale actelor despre care faceti vorbire si aratati faptul ca, originalul actelor se afla in posesia paratului, urmand ca instanta sa ordone/dispuna prezentarea originalului si pastrarea acestuia la grefa instantei (art.172 c.proc.civ.)-dupa caz.
Iuliana Cermak, Avocat