Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

SUNT NASCUTA LA 25.06.1961 , LUCREZ LA ACELAS LOC DE MUNCA DIN 08.08.1980 , IAR PANA LA 01.04.2001 AM AVUT SI GRUPA 2 DE MUNCA .AM SI 3 COPII .CAND POT IESI ANTICIPAT LA PENSIE SI CU CE PENALITATI ! VA MULTUMESC !
Limita de varsta la 57 ani si 7 luni,reducere de 4 ani si 6 luni din 62 ani si 1 luna,daca indepliniti conditia de stagiu de 32 ani si 2 luni..Anticipat la 57 ani si 1 luna, conditia de stagiu fiind de 40 de ani si 2 luni,fara stagiu asimilat.Anticipat partial la 57 ani si 1 luna,conditia de stagiu fiind de 32 ani si 2 luni,fara stagiu asimilat.
Penalizarea este de 0,75% pe fiecare luna de anticipare.Pentru 5 ani(60de luni)penalizarea este de 45% pe toate cele 60 de luni.
Carp Mircea, utilizator