avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1764 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

SUNT NASCUTA LA 25.06.1961 , LUCREZ LA ACELAS LOC DE MUNCA DIN 08.08.1980 , IAR PANA LA 01.04.2001 AM AVUT SI GRUPA 2 DE MUNCA .AM SI 3 COPII .CAND POT IESI ANTICIPAT LA PENSIE SI CU CE PENALITATI ! VA MULTUMESC !
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 18:01, 20 Ianuarie 2011
Limita de varsta la 57 ani si 7 luni,reducere de 4 ani si 6 luni din 62 ani si 1 luna,daca indepliniti conditia de stagiu de 32 ani si 2 luni..Anticipat la 57 ani si 1 luna, conditia de stagiu fiind de 40 de ani si 2 luni,fara stagiu asimilat.Anticipat partial la 57 ani si 1 luna,conditia de stagiu fiind de 32 ani si 2 luni,fara stagiu asimilat.
Penalizarea este de 0,75% pe fiecare luna de anticipare.Pentru 5 ani(60de luni)penalizarea este de 45% pe toate cele 60 de luni.
Ultima modificare: Joi, 20 Ianuarie 2011
Carp Mircea, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Varsta de pensionare bionela5 bionela5 Va rog as vrea sa stiu , la ce varsta pot iesi la pensie in urmatoarele conditii : sunt nascuta in 05.01.1962, am vechime in campul muncii 33 ani, din care 5 ... (vezi toată discuția)
Dreptul la pensionare genesgianina genesgianina o femeie in varsta de 51 ani cu o vechime in munca de 37 ani fara intrerupere are dreptul sa se pensioneze? unde ne putem adresa ? (vezi toată discuția)
Pensionare mariaiulianas mariaiulianas Sunt nascuta pe 21 iulie 1962 si am lucrat continuu.Cand pot iesi la pensie la limita de varsta si cand pot iesi anticipat sau partial anticipat? (vezi toată discuția)