Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Sunt nascuta pe 21 iulie 1962 si am lucrat continuu.Cand pot iesi la pensie la limita de varsta si cand pot iesi anticipat sau partial anticipat?

Limita de varsta la 62 de ani 3 luni.
Pensie anticipata,sau anticipata partiala la 57 de ani si 3 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 40 de ani si 9 luni,fara stagiul asimilat(facultate,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 32 de ani si 3 luni,fara stagiul asimilat.
Penalizarea este de 0,75%,pentru fiecare luna de anticipare.
Pentru 5 ani(60 de luni)de anticipare penalizarea este de 45%,pana la implinirea varstei standard(62 si 3 luni).