avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1936 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Sunt nascuta pe 21 iulie 1962 si am lucrat continuu.Cand pot iesi la pensie la limita de varsta si cand pot iesi anticipat sau partial anticipat?

Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 22:12, 14 Noiembrie 2013
Limita de varsta la 62 de ani 3 luni.
Pensie anticipata,sau anticipata partiala la 57 de ani si 3 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 40 de ani si 9 luni,fara stagiul asimilat(facultate,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 32 de ani si 3 luni,fara stagiul asimilat.
Penalizarea este de 0,75%,pentru fiecare luna de anticipare.
Pentru 5 ani(60 de luni)de anticipare penalizarea este de 45%,pana la implinirea varstei standard(62 si 3 luni).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Varsta de pensionare bionela5 bionela5 Va rog as vrea sa stiu , la ce varsta pot iesi la pensie in urmatoarele conditii : sunt nascuta in 05.01.1962, am vechime in campul muncii 33 ani, din care 5 ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata popamariana2005 popamariana2005 Buna ziua Sunt nascuta in iunie 1962 si am vechime 36 ani as vrea sa stiu cand pot iesi la pensie partial anticipat. Va multumesc. (vezi toată discuția)
Pensionare pio pio nascuta decembrie 1962,29 ani si noua luni vechime ,la ce virsta si in ce conditii ma pot pensiona (vezi toată discuția)