avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Buna ziua
Sunt nascuta in iunie 1962 si am vechime 36 ani as vrea sa stiu cand pot iesi la pensie partial anticipat.

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 13:11, 24 Septembrie 2015
1. Pentru o femeie nascuta in iunie 1962 varsta standard de pensionare este de 62 de ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare este de 32 de ani si 8 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 62 de ani si 3 luni, in septembrie 2024;
- pensie anticipata partiala, la 57 de ani si 3 luni, in septembrie 2019.

3. Puteti solicita si pensie anticipata (fara diminuare), la 57 de ani si 3 luni, in septembrie 2019, daca la acea data veti avea un stagiu de cotizare de 40 de ani si 8 luni.
Iunie 1962 Septembrie 2024 62/3 32/8 15/0


Limita de varsta la 62 de ani si 3 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiaa la 57 de ani si 3 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 40 de ani si 8 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 32 de ani si 8 luni,fara stagiul asimilat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata Tamyx Tamyx Am varsta de 55 ani ,impliniti in iunie 2017 ,sex feminin si o vechime in munca de 32 ani.La ce varsta ma pot pensiona anticipat? (vezi toată discuția)
Pensie anticipata mimo2411 mimo2411 buna ziua sunt nascuta in 1962 iunie.lucrez de la 17 ani. as dori sa va intreb daca as putea iesi in pensie anticipata?? si daca da in ce ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata Achim Maria Achim Maria Sunt nascuta in 20.08.1962 acum am 38 ani in campul muncii cand pot sa ies anticipat la pensie si cu cat penalizare. Multumesc. (vezi toată discuția)