avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

buna ziua

sunt nascuta in 1962 iunie.lucrez de la 17 ani. as dori sa va intreb daca as putea iesi in pensie anticipata?? si daca da in ce conditii??
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:19, 31 Decembrie 2015
1. Pentru o femeie nascuta in iunie 1962 varsta standard de pensionare este de 62 de ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare este de 32 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 62 de ani si 3 luni, in septembrie 2024.

3. Pentru a beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), la 57 de ani si 3 luni, adica in septembrie 2019, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 40 de ani.

4. Pentru a beneficia de pensie anticipata partiala, la 57 de ani si 3 luni, adica in septembrie 2019, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 32 de ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata popamariana2005 popamariana2005 Buna ziua Sunt nascuta in iunie 1962 si am vechime 36 ani as vrea sa stiu cand pot iesi la pensie partial anticipat. Va multumesc. (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata babaangi babaangi Buna seara! Sunt in somaj din data de 15 ianuarie 2013. Am lucrat 31 de ani si 2 luni. Luna aceasta implinesc 51 de ani. Daca dupa expirarea termenului de un ... (vezi toată discuția)
Pensionare aura 48 aura 48 Bună ziua, Am citit un articol pe avoct net .ro în care se spune că vârsta standard dede pensionare ptr.femei este de 59 ani şi 8 luni şi vechime ... (vezi toată discuția)