Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

buna ziua

sunt nascuta in 1962 iunie.lucrez de la 17 ani. as dori sa va intreb daca as putea iesi in pensie anticipata?? si daca da in ce conditii??
1. Pentru o femeie nascuta in iunie 1962 varsta standard de pensionare este de 62 de ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare este de 32 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 62 de ani si 3 luni, in septembrie 2024.

3. Pentru a beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), la 57 de ani si 3 luni, adica in septembrie 2019, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 40 de ani.

4. Pentru a beneficia de pensie anticipata partiala, la 57 de ani si 3 luni, adica in septembrie 2019, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 32 de ani.