Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

Am varsta de 55 ani ,impliniti in iunie 2017 ,sex feminin si o vechime in munca de 32 ani.La ce varsta ma pot pensiona anticipat?
Iunie 1962 Septembrie 2024 62/3 32/8 15/0

-Limita de varsta la 62 ani si 3 luni
-Pensie anticipata sau anticipata partiala la 57 ani si 3 luni
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 40 de ani si 8 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitere de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 32 ani si 8 luni, fara stagiul asimilat.