avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 935 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

Am varsta de 55 ani ,impliniti in iunie 2017 ,sex feminin si o vechime in munca de 32 ani.La ce varsta ma pot pensiona anticipat?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 16:51, 21 Decembrie 2017
Iunie 1962 Septembrie 2024 62/3 32/8 15/0

-Limita de varsta la 62 ani si 3 luni
-Pensie anticipata sau anticipata partiala la 57 ani si 3 luni
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 40 de ani si 8 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitere de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 32 ani si 8 luni, fara stagiul asimilat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata popamariana2005 popamariana2005 Buna ziua Sunt nascuta in iunie 1962 si am vechime 36 ani as vrea sa stiu cand pot iesi la pensie partial anticipat. Va multumesc. (vezi toată discuția)
Cand ma pot pensiona? dirtu dirtu Am 55 de ani si 7 luni. O vechime in munca de 38 de ani si 9 luni. Cand ma pot pensiona anticipat fara penalizare? (vezi toată discuția)
Data pensie micromet micromet Nascuta la 23.09.1962 ; sex: f ; angajata la data de 16.09.1981-prezent , fara intrerupere. Va rog , data la care pot iesi la pensie . Forma pensionarii : ... (vezi toată discuția)