Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data pensie

Nascuta la 23.09.1962 ; sex: f ; angajata la data de 16.09.1981-prezent , fara intrerupere. Va rog , data la care pot iesi la pensie . Forma pensionarii : anticipata cu penalizare ; anticipata fara penalizare.
Septembrie 1962 Ianuarie 2025 62/4 32/10
Limitz de varsta la 62 ani si 4 luni
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 57 ani si 4 luni
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 40 de ani si 10 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 32 de ani si 10 luni, fara stagiul asimilat.