avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2011 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Când pot ieși la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Când pot ieși la pensie

Buna seara.Ma numesc Dorina sunt născută pe data de 1 oct 1962 am o vechime de 30ani ,va rog sa îmi spuneți dacă pot ieși la pensie anticipat sau parțial anticipat.Multumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 09:02, 13 Ianuarie 2018
Octombrie 1962 Februarie 2025 62/4 32/10
Limita de varsta la 62 ani si 4 luni
Pensie anticipata partiala la 57 ani si 4 luni, daca veti indeplini conditia de stagiu complet de 32 ani si 10 luniu, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data pensie micromet micromet Nascuta la 23.09.1962 ; sex: f ; angajata la data de 16.09.1981-prezent , fara intrerupere. Va rog , data la care pot iesi la pensie . Forma pensionarii : ... (vezi toată discuția)
Am drept sa ies in pensie sau nu? roby roby roby roby Buna ziua sotia mea nascuta in 1962 are o vechime de 36 de ani in campul muncii din care 19 ani de grupa 2 restul grupa 3. As dori sa stiu cand are dreptul la ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie anticipata raveanu raveanu Buna ziua. Sunt nascuta in octombrie 1962, angajata din 1986, cu 5 ani facultate -studii la zi. Va rog sa ma ajutati sa aflu ce optiuni am pentru pensionare ... (vezi toată discuția)