Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand ma pot pensiona?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand ma pot pensiona?

Am 55 de ani si 7 luni. O vechime in munca de 38 de ani si 9 luni. Cand ma pot pensiona anticipat fara penalizare?
-Barbat
-Femeie
Pentru femeie precizati, luna si anul nasterii
Femeie. 29.06.1962
Iunie 1962 Septembrie 2024 62/3 32/8
Conditii:
-Varsta 57 ani si 3 luni
-Stagiu 40 ani si 8 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).