Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia anticipata partial la femei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia anticipata partial la femei

La ce varsta poate cere pensionarea o femeie nascuta in 1962 iulie si are 38 ani contributie la pensie?
Limita de varsta la 62 de ani si 3 luni.
Pensie anticipata la 57 de ani si 3 luni, daca indepliniti conditia de stagiu de 40 de ani si 9 luni, fara stagiul asimilat (cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Pensie anticipata partiala la 57 de ani si 9 luni.
Penalizarea va fi in functie de numarul de ani cu care veti depasi stagiul complet de 32 de ani si 9 luni, fara stagiul asimilat.