avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand ma pot pensiona anticipat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand ma pot pensiona anticipat

Sunt nascuta in 19.03.1962 si in 15.10.2018 implinesc 38 de ani de vechime in munca..Cand ma pot pensiona anticipat si cu ce penalizare.Va multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 21:03, 28 Februarie 2018
Martie 1962 Mai 2024 62/2 32/7
Limita de varsta la 62 ani si 2 luni
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 57 ani si 2 luni
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 40 de ani si 7, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 32 ani si 7 luni, fara stagiul asimilat.
Penalizarea va fi in functie de stagiul avut la momentul deschiderii drepturilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata Achim Maria Achim Maria Sunt nascuta in 20.08.1962 acum am 38 ani in campul muncii cand pot sa ies anticipat la pensie si cu cat penalizare. Multumesc. (vezi toată discuția)
Pensia anticipata partial la femei bulucea bulucea La ce varsta poate cere pensionarea o femeie nascuta in 1962 iulie si are 38 ani contributie la pensie? (vezi toată discuția)
Pensie anticipata mariapop284@jahoo.com mariapop284@jahoo.com Născută în 13.04.1962 .cotizați 35 ani va rog să-mi scrieți când pot să mă pensionez anticipat sau anticipat parțial. (vezi toată discuția)