Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand ma pot pensiona anticipat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand ma pot pensiona anticipat

Sunt nascuta in 19.03.1962 si in 15.10.2018 implinesc 38 de ani de vechime in munca..Cand ma pot pensiona anticipat si cu ce penalizare.Va multumesc frumos!
Martie 1962 Mai 2024 62/2 32/7
Limita de varsta la 62 ani si 2 luni
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 57 ani si 2 luni
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 40 de ani si 7, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 32 ani si 7 luni, fara stagiul asimilat.
Penalizarea va fi in functie de stagiul avut la momentul deschiderii drepturilor.