Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Născută în 13.04.1962 .cotizați 35 ani va rog să-mi scrieți când pot să mă pensionez anticipat sau anticipat parțial.
Aprilie 1962 Iulie 2024 62/3 32/7

Pensie anticipata sau anticipata partiala la 57 ani si 3 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 40 de ani si 7 luni, fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi, pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 32 ani si 7 luni, fara stagiul asimilat.