avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura combustibil: cu sau fara receptie?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura combustibil: cu sau fara receptie?

Am urmatoarea situatie: camioanele firmei se alimenteaza cu motorina de la statie de mai multe ori pe luna, dup caz. La sfarsitul lunii, firma respectiva emite factura pentru toata cantitatea alimentata in luna respectiva si imi da un centralizator cu cantitatile alimentate de fiecare masina in parte.

Intrebarea mea este cum e corect sa procedez?

1) Fac receptie la factura cand o primesc si apoi pe bon de consum (cf centralizatorului primit) descarc cheltuiala pe fiecare camion?
3022,4426=401 si 6022 = 3022

2) Inregistrez factura fara sa mai fac receptie (fiindca firma nu are depozit de combustibil, el intra direct in rezervorul camionului de la pompa) si descarc direct chaltuiala pe fiecare camion: 6022,4426 = 401

Eu as aplica varianta 2, dar am auzit ca s-au primit amenzi la controale pentru lipsa receptiei. Dar daca eu nu am depozit in firma, ce sa receptionez?

Daca v-ati confruntat cu astfel de situatii, ma ajutati?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 19:09, 20 Februarie 2011
in cazul DVS. faceti receptie si sa semneze SOFERUL care preia camionul este o constatare ca cursa s a facut oricum seful de transport trebuie sa predea camionul...NU!

nu va jucati cu actele PRIMARE s a terminat cu contabili care fac acte " fictive " scrisul GESTIONARULUI in cazul dvs. seful de transport sau soferul trebuie sa fie pe ele.(dati le un cotor de receptii sa le intocmesca)
Ultima modificare: Joi, 20 Ianuarie 2011
glamour7576, utilizator
Se fac note de receptii . Este corecta varianta 1 mentionata de Dvs. @andrei44. Receptiile trebuie semnate de o comisie de receptie numita printr-o decizie interna.

Nu semneaza soferul pe nota de receptie,ci pe bunul de consum,la primitor . De asemenea pe bon trebuie sa apara semnatura sefului parcului auto .Mentionati pe bon si numarul masinii pentru care s-a facut alimentarea .
Gabrielle Monique a scris:

Se fac note de receptii . Este corecta varianta 1 mentionata de Dvs. @andrei44. Receptiile trebuie semnate de o comisie de receptie numita printr-o decizie interna.

Nu semneaza soferul pe nota de receptie,ci pe bunul de consum,la primitor . De asemenea pe bon trebuie sa apara semnatura sefului parcului auto .Mentionati pe bon si numarul masinii pentru care s-a facut alimentarea .


Teoretic este corect ce spuneti, dar nu vi se pare deplasat? Fac receptie (comisia, normal) la ceva ce nu vede efectiv si eliberez bon de consum DIN MAGAZIE pentru ceva ce nu am de fapt in magazie !!!

Trebuie sa fie si o alta solutie. Va rog,alte pareri?
andrei44 a scris:

Gabrielle Monique a scris:

Se fac note de receptii . Este corecta varianta 1 mentionata de Dvs. @andrei44. Receptiile trebuie semnate de o comisie de receptie numita printr-o decizie interna.

Nu semneaza soferul pe nota de receptie,ci pe bunul de consum,la primitor . De asemenea pe bon trebuie sa apara semnatura sefului parcului auto .Mentionati pe bon si numarul masinii pentru care s-a facut alimentarea .


Teoretic este corect ce spuneti, dar nu vi se pare deplasat? Fac receptie (comisia, normal) la ceva ce nu vede efectiv si eliberez bon de consum DIN MAGAZIE pentru ceva ce nu am de fapt in magazie !!!

Trebuie sa fie si o alta solutie. Va rog,alte pareri?



Va rog, nu mai sunt si alte pareri? Toata lumea face receptie si bon de consum?
Buna seara @andrei44

Va sfatuiesc inca o data sa intocmiti note de receptii si bon de consum. La alimentarea din statie ,ce documente elibereaza acestia catre soferii Dvs? Le stampileaza soferilor foaia de parcurs,la alimentarea cu combustibil din statie?

Alte discuții în legătură

Bonurile de benzina si motorina - cont 604 chelt privind mat nestocate miraj miraj bonurile fiscale de la PECO ptr motorina alimentata pe masina firmei in contabilitate le dau pe contul 604 - chelt privind mat nestocate si nu mai fac NIR , ... (vezi toată discuția)
Contul 604 sheyda sheyda Buna ziua as dori sa ma lamuriti daca se poate ... in cazul in care exista si factura la bonul de benzina/motorina acesta este inregistrat tot la 604? (vezi toată discuția)
Bon fiscal+nir ContSters285233 ContSters285233 Buna ziua, daca se face NIR+bon consum la un bon fiscal cu CUI. la combustibil este in regula? sau se face mai bine un decont de cheltuieli? Programul de ... (vezi toată discuția)