Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... drept penal-legea mica reforma
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

drept penal-legea mica reforma

Daca in prima instanta am fost condamnat fara sa beneficiez de legea micii reforme, chiar daca mi-am recunoscut fapta ink din prima instanta,as vrea sa stiu daca la apel sau la recurs pot beneficia de aceasta lege.Va multumesc.Astept raspunsul dvs.
Nu puteti beneficia in apel de reducerea cu o treime a limitelor pedepsei conform art. 320^1 CPP, introdus prin Mica Reforma, procedura trebuie inceputa dinaintea judecarii fondului.

Art. 320^1
Pana la inceperea cercetarii judecatoresti, inculpatul poate declara personal sau prin inscris autentic ca recunoaste savarsirea faptelor retinute in actul de sesizare a instantei si solicita ca judecata sa se faca in baza probelor administrate in faza de urmarire penala.....

Puteti incerca totusi sa solicitati instantei sa dea o mai mare eficienta faptului ca ati recunoscut vina si ati avut o atitudine cooperanta. Prin retinerea acestor circumstante atenuante, puteti primi o pedeapsa redusa.
Din pacate nu o sa beneficiati chiar daca judecata s-ar fi desfasurat asa cum scrie in noul articol.
In cazul dvs,faza cercetarii judecatoresti a fost incheiata,deci nu puteti beneficia de prevederile Legii nr.202/2010.