Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Contestatie decizie de pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Contestatie decizie de pensie

Buna ziua,
La sfarsitul lunii decembrie am primit decizia de pensie,pe care as vrea sa o contest.
Conform Lg.19/2000 aceasta poate fi contestata in instanta in termen de 45 zile(asa cum scrie si pe decizie).
De la 1 ianuarie se aplica noua lege a pensiilor si contestatia se poate face la Comisia Centrala de Contestatii din cadrul CNPP in termen de 30 zile.
In aceste conditii,va rog sa-mi spuneti,unde pot depune contestatia?

Multumesc.
Daca cererea a fost respinsa pe legea veche, bineinteles ca o contestati la Tribunal. Si sa cereriti admiterea contestatiei si plata pensiei incepand cu data cand a-ti depus cererea de pensionare.Daca ajunge-ti pe legea noua nu e chiar bine.
Multumesc pentru raspuns.

Art.174 si art.178 din legea 263/2010 se refera doar la litigiile care se afla pe rolul instantelor si la cererile inregistrate pana la data intrarii in vigoare a noii legi.
Ce as putea sa invoc in cazul in care Casa Judeteana de Pensii ar considera in instanta, ca nu se mai aplica art.87 din legea 19/2000 si ca trebuia sa contest decizia la Comisia Centrala de Contestatii?