Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Contestatie decizie de recalculare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Contestatie decizie de recalculare

Buna seara,
Am depus o cerere de recalculare a pensiei la CJP si am primit o noua decizie pe care vreau sa o contest. Decizia initiala a fost emisa in baza legii 19/2000. Pe decizia de recalculare se mentioneaza ,,conform art. 87 din Legea nr. 19/2000, decizia de pensie poate fi contestata in termen de 45 de zile de la comunicare, la instanta judecatoreasca competenta". Conform Legii 263/2010 deciziile pot fi contestate la Comisia Centrala de Contestatii din cadrul CNPP. Unde pot contesta aceasta decizie?
Multumesc anticipat pentru raspuns.

Am mai discutat cu dvs. in aprilie, trebuia sa continuati topicul de atunci.

Daca decizia a fost emisa in urma cererii depuse de dvs. in decembrie anul trecut, inseamna ca a fost emisa in baza Legii nr. 19/2000 si o contestati direct la tribunal. Potrivit art. 7 din Ordinul nr. 1453/2011, Comisia centrala de contestatii din cadrul CNPP examineaza numai deciziile de pensie emise in baza Legii nr. 263/2010.

Art. 7
(1) Comisia examineaza deciziile de pensie emise de casele teritoriale de pensii in conditiile Legii nr. 263/2010, cu modificarile si completarile ulterioare, si contestate in termen de 30 de zile de la data comunicarii, potrivit legii.
(2) Deciziile de pensie emise de casele teritoriale de pensii in conditiile Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare, se supun cailor de atac prevazute de legea in baza carora au fost emise.