avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 984 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Contestatie decizie de recalculare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Contestatie decizie de recalculare

Buna seara,
Am depus o cerere de recalculare a pensiei la CJP si am primit o noua decizie pe care vreau sa o contest. Decizia initiala a fost emisa in baza legii 19/2000. Pe decizia de recalculare se mentioneaza ,,conform art. 87 din Legea nr. 19/2000, decizia de pensie poate fi contestata in termen de 45 de zile de la comunicare, la instanta judecatoreasca competenta". Conform Legii 263/2010 deciziile pot fi contestate la Comisia Centrala de Contestatii din cadrul CNPP. Unde pot contesta aceasta decizie?
Multumesc anticipat pentru raspuns.

Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 00:55, 26 Mai 2011
Am mai discutat cu dvs. in aprilie, trebuia sa continuati topicul de atunci.

Daca decizia a fost emisa in urma cererii depuse de dvs. in decembrie anul trecut, inseamna ca a fost emisa in baza Legii nr. 19/2000 si o contestati direct la tribunal. Potrivit art. 7 din Ordinul nr. 1453/2011, Comisia centrala de contestatii din cadrul CNPP examineaza numai deciziile de pensie emise in baza Legii nr. 263/2010.

Art. 7
(1) Comisia examineaza deciziile de pensie emise de casele teritoriale de pensii in conditiile Legii nr. 263/2010, cu modificarile si completarile ulterioare, si contestate in termen de 30 de zile de la data comunicarii, potrivit legii.
(2) Deciziile de pensie emise de casele teritoriale de pensii in conditiile Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare, se supun cailor de atac prevazute de legea in baza carora au fost emise.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Unde pot face contestatie impotriva deciziei de respingere, la casa de pensii sau la tribunal? SERBAN MIHAI2003 SERBAN MIHAI2003 Am primit decizie de respingere la pensionare limita de varsta cu reducerea varstei datorate gr.I pe legea 19/2000 si doresc sa stiu daca fac contestatie la ... (vezi toată discuția)
Contestatie decizie de pensie ContSters188036 ContSters188036 Buna ziua, La sfarsitul lunii decembrie am primit decizia de pensie,pe care as vrea sa o contest. Conform Lg.19/2000 aceasta poate fi contestata in instanta ... (vezi toată discuția)
Contestatie decizie de pensionare ni_leta ni_leta Buna seara Va rog daca ma puteti ajuta, deoarece am o nelamurire: - am primit decizia de pensionare, in cuprinsul careia este mentionat faptul ca anumite ... (vezi toată discuția)