Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... PARTAJ
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

PARTAJ

E posibil ca hotararea de divort sa o merg la judecatorie si sa imi puna o stampila sa fie irevocabila sa nu mai astept 30 de zile pana la devinitiva dare urmeaza sa imi fie trimeasa? si la notar merge sa facem partajul pe cale amiabila si sa coste 12mil? totusi mie mi-se pare cam mult.deci eu cu fostul sot nu avem nici un copil impreuna dar partajul am zis sa-l incheiem pe cale amiabila/Partajul la tribunal cat ar costa daca e sa nu ma inteleg cu el pe cale amiabila?multumesc

E posibil ca hotararea de divort sa o merg la judecatorie si sa imi puna o stampila sa fie irevocabila sa nu mai astept 30 de zile pana la devinitiva dare urmeaza sa imi fie trimeasa?

Va trebui sa asteptati comunicarea si apoi sa se implineasca termenul de apel de 30 zile. Daca in acest interval de timp sentinta nu va fi atacata de nici una dintre parti atunci devine definitiva si irevocabila.

Partajul la tribunal cat ar costa daca e sa nu ma inteleg cu el pe cale amiabila?

Taxa judiciare de timbru este in cuantum de 3% din valoarea masei partajabile.
Aveti insa posibilitatea ca in fata instantei sa incheiati o tranzactie si sa stabiliti de comun acord cum se vor imparti bunuri comune. In acest fel ati putea evita taxa de 3%.
Nu o evitati, dar vi se poate returna. Nu e musai.
Puteti renunta la apel ambele parti.