avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1040 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata sau pentru limita de varsta?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata sau pentru limita de varsta?

Sunt nascuta in 26 ianuarie 1955.
In ianuarie 2010 am depus dosarul de pensie anticipata.
La depunerea dosarului aveam 32 ani de munca si varsta de 55 ani.
Decizia de pensionare mi-a iesit in mai 2010, la acea data eu avand varsta de 55 ani si 3 luni si jumatate.
Decizia a iesit pentru pensionare anticipata.
Dupa noua lege, inteleg ca daca la iesirea deciziei aveam 55 ani si 3 luni si 32 de ani vechime, as putea solicita trecerea la pensie normala ,fara penalizare pentru iesire anticipata ? Mentionez ca pana la iesirea deciziei, in luna mai, am continuat sa lucrez. Va multumesc, Cata
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 19:17, 21 Ianuarie 2011
In primul rand pensia este anticipata partial cu penalizare.Decizia nu poate fi pentru pensie anticipata.
Dupa legea 263/2010 trebuia sa indepliniti urmatoarele conditii:
Limita de varsta la 60 de ani.
Anticipat la 55 ani cu un stagiu total de cotizare de 38 de ani,fara stagiu asimilat.
Anticipat partial la 55 ani cu o penalizare de 42,75% pe toate cele 57 luni de anticipare 60 de ani-55 ani si 3 luni.
Dupa cele postate deduc ca aveti pensie anticipata partial cu o penalizare de 22,8% pe luna.Asadar faceti diferenta dintre 42,75% penalizarea dupa legea 263/2010 si cea de 22,8% dupa legea 19/2000(de care beneficiati) si va convingeti care este mai avantajoasa.In concluzie ramaneti cu penalizarea pe care o aveti pana la limita de varsta 60 de ani.
Multumesc mult. Oare este posibil, datorita aparitiei legii 263/2010, sa se treaca la aplicarea unei penalizari de 42,75% incepand de la 1 Ian ? Adica la o recalculare a pensiei pe care o primeam? Sau aceasta lege nu se aplica retroactiv?(sper)


Nu se aplica retroactiv si am facut precizarea in postarea anterioara ca ramaneti cu penalizarea pe care o aveti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand poate beneficia mama de pensie? kat78 kat78 as dorii si eu un raspuns la o intrebare mama este nascuta in anul 1955 .10 .11 ar putea sa iasa la pensie (cerere)?ce vechime ar trebui sa aiva ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie diverse diverse Buna. O persoana care are 30 de ani si 9 luni in campul muncii (fara grupe sau altele), femeie, nascuta in anul 1955, la ce varsta poate iesi la pensie? (vezi toată discuția)
Reducerea varstei standard de pensionare seby_red_dogg seby_red_dogg Buna ziua! Am si eu o nelamurire...Managerul unitatii are 56 ani (nascuta in iulie 1955) iar la data de 1 octombrie 2011 avea 31 de ani de vechime. Puteti ... (vezi toată discuția)