Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Retragere asociati SRL, ramane o singura persoana
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Retragere asociati SRL, ramane o singura persoana

Buna ziua,
Dintr-o societate vor sa se retraga asociatii, mai putin unul. Stiu ca se va redacta hotarare AGA prin care asociatii decid retragerea, respectiv un act constitutiv actualizat. Mai este nevoie de ceva avand in vedere ca SRL ramane cu un singur asociat?
Mai este nevoie si de un contract de cesiune parti sociale, prin care asociatii retrasi cesioneaza partile lor sociale asociatului ramas, acesta detinand in continuare toate partile sociale.
De asemenea, este nevoie de o declaratie din partea asociatului care ramane in sensul ca indeplineste conditiile prevazute de lege sa detina calitatea de asociat unic (nu are voie sa fie asociat unic decat intr-o singura societate).

Daca asociatul care ramane nu era si administrator si in urma cesiuni doreste acest lucru se va da declaratie de administrator si va depune si specimenul de semnatura, urmand ca administratorul existent pana la data cedari sa fie revocat din functie prin hotararea AGA.