avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale penalizari la o conventie de prestari servicii
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

penalizari la o conventie de prestari servicii

am semnat o conventie de prestari servicii - intermediere pentru cumparare cu o agentie imobiliara la data de 1 sept. 2007. Pentru neplata la termen a comisionului in conventie sunt prevazute penalizari de 5% din comision pentru fiecare zi de intarziere. Factura este emisa de agentia imobiliara la data de 9 aprilie 2008 ( achitata in 10 aprilie 2008). Datorez penalizari agentiei?
Ati cumparat ceva prin agentie? Sunt agentii care, desi nu intermediaza vanzarea, pretind comision. Fraierii platesc.
Depinde de ce scrie in contract sau factura. In ce termen trebuie achitata factura?
Pentru ce e emisa factura?
Obiectul conventiei il reprezinta prestarea de catre agentie a serviciului de intermediere, serviciu ce consta in identificarea unei proprietati imobiliare in vederea incheierii unei conventi privind transferul proprietatii, in schimbul platii comisioinului. Conventia prevede ca acest comision sa fie achitat la data la care s-a semnat un contract privind transferul proprietatii cu una dintre ofertele prezentate de agentia imobiliara. Contractul privind transferul proprietatii s-a semnat la data de 1 dec. 2007.
adi1970 a scris:

Obiectul conventiei il reprezinta prestarea de catre agentie a serviciului de intermediere, serviciu ce consta in identificarea unei proprietati imobiliare in vederea incheierii unei conventi privind transferul proprietatii, in schimbul platii comisioinului. Conventia prevede ca acest comision sa fie achitat la data la care s-a semnat un contract privind transferul proprietatii cu una dintre ofertele prezentate de agentia imobiliara. Contractul privind transferul proprietatii s-a semnat la data de 1 dec. 2007.


pai daca tranferul proprietatii s-a facut prin intermediul agentiei care a identificat respectiva proprietate si mai mult decat atat v-at obligat printr-un contract atunci situatia e simpla: comisionul trebuie platit. Cat despre penalitati...cam mari de altfel, dar asa se ridica agentiile imobiliare :D
adi1970 a scris:

Obiectul conventiei il reprezinta prestarea de catre agentie a serviciului de intermediere, serviciu ce consta in identificarea unei proprietati imobiliare in vederea incheierii unei conventi privind transferul proprietatii, in schimbul platii comisioinului. Conventia prevede ca acest comision sa fie achitat la data la care s-a semnat un contract privind transferul proprietatii cu una dintre ofertele prezentate de agentia imobiliara. Contractul privind transferul proprietatii s-a semnat la data de 1 dec. 2007.

Intr adevar penlitatile sunt cam mari dar la momentul semnarii conventiei le ati acceptat acum trebuie sa le achitati. Dar in aprilie care factura s a emis ? pentru plata comision sau pt penalitati ?

factura din aprilie 2008 s-a emis pentru comision.

Alte discuții în legătură

Ce valoare are conventia de prestari servicii de intermadieri imobiliare? stefy2104 stefy2104 Buna ziua, daca semnezi in calitate de cumparator o conventie de prestari servicii de intermedieri imobiliare, ce ti se poate intampla? Mentionez ca am ... (vezi toată discuția)
Contract de exclusivitate la cumpararea unui apartament ContSters246980 ContSters246980 Buna ziua, Am semnat un contract de exclusivitate cu o agentie imobiliara (vreau sa metionez ca semnarea s-a facut pe strada, in fata blocului, fara a avea ... (vezi toată discuția)
Va rog sa ma ajutați cu urmatoarea speta. am avut intentia sa ... Simo Na Simo Na Va rog sa ma ajutați cu urmatoarea speta. Am avut intentia sa înstrăinez un apartament pentru care am postat anunt. A raspuns o agentie imobiliara ... (vezi toată discuția)