Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale infiintare srl 2 asociati straini
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

infiintare srl 2 asociati straini

Buna seara
Am doi prieteni din Rep Moldova care vor sa-si deschida o afacere aici in Romania si vor ca eu sa ma ocup de infiintarea societatii.
Ce acte pot semna in numele lor si ce document mi-ai trebui mie ca sa-i reprezint?
Stiti cumva daca cetatenii moldoveni care isi deschid o societate sunt scutiti de impozitul pe profit pentru o perioada de timp.?
Va multumesc
Detalii infintare aici:
[ link extern ]
Nu sunt scutiti de niciun impozit.
Am citit ce scrie pe site-ul onrc dar nu inteleg daca printr-o procura notariala eu pot sa semnez in locul lor absolut orice.(ex: act constitutiv, contract de sediu, etc)
Actul constitutiv il puteti semna cu procura. Specimenul de semnatura si declaratiile ca indeplinesc conditiile impuse de legea romana pentru a fi asociat sau administrator precum si faptul ca nu au fapte inscrise in cazierul fiscal trebuie sa le dea personal.
Declaratiile si specimenul de semnatura pot fi date in Rep. Moldova in fata notarului si apostilate. Nu cred ca mai e nevoie apoi de traduceri legalizate avand in vedere ca vorbesc tot limba romana.
Intre Romania si Rep. Moldova exista o Conventie bilaterala, care suprima necesitatea apostilei.
Actele pot fi intocmite si legalizate in Rep. Moldova si pot fi folosite aici fara traducere si legalizare, daca sunt intocmite in limba romana.
Primoris SRL, Consilier juridic