Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nulitate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nulitate

Buna seara! am si eu o nelamurire in legutura cu speta urmatoare:

X a incheiat cu Y pe data de 12.03.2003 un act de vanzare-cumparare prin semnatura privata prin care a instrainat un teren. Doua luni mai tarziu insa X a decedat,iar fiul sau a introdus o actiune in instanta solicitand anularea actului de vanzare cumparare incheiat intre X si Y,invocand nulitatea absoluta.cauza nulitatii find lipsa discernamantului in momentul icheierii actului. Reclamantul sustinea ca tatal sau avea 80 de ani la incheiera actului si suferea de schizofrenie. Care va fi solutia instantei?
Soluția depinde de probele care vor fi administrate.
Depinde de rezultatul expertizei medico-legale psihiatrice
care va stabili dacă vânzătorul avea discernământ in momentul încheierii actului.
Sa presupunem ca prin administrarea probelor medico-legale se constata inexistenta discernamantului in momentul icheierii actului de vanzare-cumparere.Lipsa discernamantului este cauza de nulitate relativa.Fiul defunctului are calitatea procesuala activa?
Daca el a solicitata nulitatea absoluta instanta va admite sau va respinge solicitarea, invocand faptul ca lipsa discernamantului este lovita de nulitate relativa?
Daniel Coman a scris:

Soluția depinde de probele care vor fi administrate.
Depinde de rezultatul expertizei medico-legale psihiatrice
care va stabili dacă vânzătorul avea discernământ in momentul încheierii actului.

Cum oare daca vanzatorul a decedat? Depinde de probe. Cam greu de demonstrat. Cu actul in sine aveti insa brobleme . Legea 58/1998 prevede: Art. 2. - (1) Terenurile situate in intravilan si extravilan pot fi instrainate si dobandite prin acte juridice intre vii, incheiate in forma autentica.