avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Discernamant
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Discernamant

Cum poti dovedi ca o persoana nu a avut discernamant cu 4 ani in urma ?
La ora actuala chiar nu are discernamant (nu exista un act in care este pus sub interdictie judecatoreasca nici macar acum dar di pacate chiar nu mai are discernamant )
Va multumesc !
Printr-o expertiza medico-legala coroborata cu proba cu martori si eventuale inscrisuri medicale din acea perioada!
B-)
MIHAI GRIGORE a scris:

Printr-o expertiza medico-legala coroborata cu proba cu martori si eventuale inscrisuri medicale din acea perioada!
B-)


Expertiza medicala care sa ateste lipsa discernamantului acum 4 ani?
Sper ca e o gluma...=D>=D>=D>
Ultima modificare: Vineri, 28 August 2009
ContSters56778, utilizator
Multumesc mult pentru raspunsul dvs !

Acum patru ani cand am primit un apartament prin donatie, cel care mi-a donat era perfect sanatos (notarul a stat de vorba cu el inainte de semnarea contractului plus ca am avut si doi martori la notariat) , si exista si vecinii dansului care pot confirma acest lucru ...., problema e ca acum sufera de alzhaimer si fratele dansului(care a aparut dupa 25 de ani din senin) o sa atace actul de donatie (altii mostenitorii nu mai are ).
Avand in vedere ca nu exista inscrisuri medicale care sa confirme in vreun fel ca nu ar fii avut discernamant acum 4 ani si avand si martorii si notarul care sa confirme ca avea discernamant , credeti ca exista sanse sa atace donatia pe motivul acesta ?
Multumesc !
J H a scris:

MIHAI GRIGORE a scris:

Printr-o expertiza medico-legala coroborata cu proba cu martori si eventuale inscrisuri medicale din acea perioada!
B-)


Expertiza medicala care sa ateste lipsa discernamantului acum 4 ani?
Sper ca e o gluma...=D>=D>=D>


De atacat o poate ataca , nu inseamna ca instanta ii va da castig de cauza!
Si nu glumesc! daca existau inscrisuri privind internarea in spital de boli mintale atunci se putea anula actul fara nici un fel de problema!
Va arat eu hotarare prin care se anuleaza un act pe motiv ca in cererea de divort si in hotararea de divort persoana avusese ca motiv al divortului diagnosticul de schizofrenie paranoida! Ulterior divortului persoana vanduse o casa si fiica ei a solicitat anularea actului de vanzare cumparare aducand ca proba hotararea de divort! Si a castigat!
Deci sunt cazuri si cazuri...nu putem generaliza! Depinde de probele existente!B-)
Ultima modificare: Vineri, 28 August 2009
MIHAI GRIGORE, Avocat
Va multumesc mult , m-am linistit acum !
In 2005 cand a fost semnat contractul era perfect sanatos , nu exista nici o internare la nici un fel de spital !

Mai tarziu in 2006 eu personal l-am dus la doctor ca mi-am dat seama ca a inceput sa aiba probleme si i sa dat un tratament dupa anumite investigatii !
Weekend placut va urez !

Alte discuții în legătură

Lipsa discernamant? dia2120 dia2120 am un frate care a suferit anumite traume in copilarie.a crescut fara tata si a plecat de acasa la munca destul de devreme.a avut 3 tentative de sinucidere si ... (vezi toată discuția)
Sunt într-o mare dilemă. vreau să cumpăr un apartament de ... davidbeck davidbeck Sunt într-o mare dilemă. Vreau să cumpăr un apartament de la o persoan în vârstă. Prețul este foarte bun. Dilema și îngrijorarea vine de la faptul ... (vezi toată discuția)
Am aflat anul acesta inainte de succesiune, ca fratele meu a ... carmenmsc carmenmsc am aflat anul acesta inainte de succesiune, ca fratele meu a primit cu act de donatie un pamant care era in proprietatea mamei mele.problema este ca eu nu am ... (vezi toată discuția)